Jiří Havelka - herec, režisér
Datum narození
17.06.1980
Životopis
Režisér, autor a herec, narozen v Jihlavě. V roce 2002 absolvoval DAMU, obor režie alternativního a loutkového divadla. Svou divadelní práci od začátku zaměřuje na kolektivní improvizaci jako metodu tvorby originálních autorských inscenací.
Jeho hry často leží na pomezí činoherního a alternativního, až pohybového či výtvarného divadla. Není proto divu, že v prvních letech po absolvování byl nejvíce spojen s pražským Studiem Ypsilon, kde s generačně spřízněnou částí souboru vytvořit řadu tematicky navazujících autorských inscenací, z nichž největší pozornost vzbudilo originální divadlo o divadle Drama v kostce (2005, nominace na Cenu Divadelních novin) a Kam vítr tam pláž (2008, nominace na Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo), která přenáší windsurfing na jeviště. Spoluprací s „velkým“ souborem Ypsilonky vznikla např. úspěšná koláž z života a tvorby Alfreda Jarryho Nadsamec Jarry (2006).
V rámci doktorandského studia a částečného pracovního úvazku na DAMU vytvořil se studenty jejich absolventská představení, např. jakýsi trenažér reality v inscenaci Člověče, zkus to! (2006, Cena festivalu Zlomvaz, Cena časopisu Reflex) nebo Velmi společenské tance (2008, nominace na Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo) a naposledy divadelní dokumentární rekonstrukci činů bratří Mašínů Já, hrdina. Permutačním opakováním jedné banální situace vznikla v Dejvickém divadle Černá díra (2007, 1.–3. místo v anketě DN Inscenace roku) a v HaDivadle zdivadelněním Einsteinovy teorie relativity Indián v ohrožení (2008).
V roce 2008 získal Cenu Alfreda Radoka v kategorii Talent roku. Po odchodu ze stálého angažmá v Ypsilonce rozvíjel spolupráci s Divadlem Na zábradlí (autorský Ubu se baví – 2010 či nonverbální Šílenství – 2014), s Divadlem na Vinohradech (Tylova Fidlovačka – 2010) i se zmiňovaným HaDivadlem (Svět v ohrožení – 2012 ). Režíroval také několik mezinárodních projektů, např. českoněmecký EXIT 89 (2008) či koncertní show s britskými The Tiger Lilies Zde jsem člověkem! Here I am Human! pro Divadlo Archa nebo několik českokanadských projektů zahrnujících účast indiánských herců. Výjimečně inscenuje i dramatické texty, převážně původní, současné, např. v Dejvickém divadle text K. F. Tománka převedl do jevištního komiksového westernu Wanted Welzl (2011).
V posledním období je jeho činnost úzce svázána s „domovským“ souborem Vosto5, jehož je členem. Tato skupina dlouhodobě vnáší do českého divadla čistou improvizaci, slovní žongláž, perzifláž a mystifikaci, především na česká národní témata, například v akrobaticko-bojovo-pohybové inscenaci Pérák – Na jméně nezáleží. Rozhodují činy (2011) či v kritikou ceněné Dechovce (2013 – Cena Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo). S Vosto5 též uskutečňují originální divadelní invaze do veřejného prostoru s názvem Druhé město.
V oblasti tanečního divadla spolupracuje nejvíce se skupinou Vertedance, jejich Korekce (2013), při které se tanečníci nehnou z místa, vyhrála Českou taneční platformu i Cenu Divadelních novin v kategorii Taneční a pohybové divadlo, včetně ceny Herald Angel na prestižním festivalu Fringe v Edinburghu. V oblasti loutkového divadla se nejvíce prosadil nonverbálním iluzionistickým filmovo-průkopnickým Posledním trikem George Meliese (2013 – Cena Divadelních novin v kategorii Loutkové divadlo, Cena Erik za nejlepší loutkovou inscenaci roku) a další ceny ze zahraničních festivalů.
Jako pedagog DAMU dovedl svůj první herecký ročník k absolvování inscenací Regulace intimity (2014), kde v jedné řadě stojící mladí herci otevřeně sdílejí s publikem svůj vnitřní svět.
Jeho autorské hry pravidelně získávají hlasy v anketě Inscenace roku a jsou zvány na prestižní festivaly v Čechách, ale též v Polsku, Slovensku, Německu, Finsku, Rakousku, Irsku, Španělsku, Bulharsku, Slovinsku a dalších. Při festivalech často vede workshopy zaměřené na osvojení elementárních prvků divadelního jazyka.
Příležitostně moderuje kulturní pořady v České televizi (Letadlo, Hotel Insomnia, Tečka páteční noci, Magnesia Litera), občas hraje ve filmech.
Od srpna 2011 je vedoucím katedry alternativního a loutkového divadla (KALD) DAMU, kde již předtím vedl herecký ročník.

Aktualizace: květen 2017
Je autorem titulů
Elity (Činohra)
Očitý svědek (Činohra)
Zem pamätá (Činohra)
Inscenátor
Experiment myší ráj premiéra SEZONA 2015/2016 - Režie
Elity (SND Bratislava) premiéra SEZONA 2017/2018 - Režie
Elity (SND Bratislava) premiéra SEZONA 2018/2019 - Režie
Plukovník Švec premiéra SEZONA 2018/2019 - Režie, Inscenační úprava
Dnes večer nehráme (SND Bratislava) premiéra SEZONA 2019/2020 - Režie
Sametová simulace: Kabinet premiéra SEZONA 2019/2020 - Režie
Očitý svědek premiéra SEZONA 2020/2021 - Režie
Fotogalerie
Očitý svědek - 18.02.2021 snímek z natáčení: Jiří Havelka (režie),Magdaléna Borová (Margarita Lichá)
Foto: Petr Neubert
Očitý svědek - 18.02.2021, snímek z natáčení: Jiří Havelka (režie)
Foto: Petr Neubert
Očitý svědek - 18.02.2021, snímek z natáčení: Jiří Havelka (režie), David Prachař (Čeněk Tomšík)
Foto: Petr Neubert
Očitý svědek - 18.02.2021, snímek z natáčení: Jiří Havelka, Patrik Děrgel, Marta Ljubková
Foto: Petr Neubert
Očitý svědek - 18.02.2021, z natáčení: Martin Bražina (kamera), Jiří Havelka (režie), Anna Fialová
Foto: Petr Neubert