Miřenka Čechová
Další používaná jména
McKenzie Tomski
Miroslava Čechová
Životopis
Performerka, choreografka, režisérka a spisovatelka. Působící v Čechách i v zahraničí. Po absolutoriu na Taneční Konzervatoři v Praze v oboru klasický balet vystudovala paralelně DAMU (Alternativní divadlo) a HAMU (Nonverbální divadlo), kde v roce 2012 obhájila doktorát v oblasti režie fyzického a mimického divadla. Během studia získala prestižní Fulbrightovo stipendium pro výzkum a pedagogickou činnost na American University ve Washingtonu DC, kde vytvořila nový obor fyzického divadla. Jako performerka má na svém kontě více než 20 celovečerních inscenací, z nichž mnohé, většinou autorské, získaly významná zahraniční ocenění, např. S/He is Nancy Joe (The Best of Contemporary Dance 2012 by Washington Post, Herald Angel Award na Edinburském Fringe festivalu), The Voice of Anne Frank (Best Overseas Production na Internatinal Arts Festivalu v jižní Africe, Outstanding Performance Award na pražském Fringe festivalu, Best of Fringe na amsterodamském Fringe festivalu), Antiwords (cena Divadelních novin, Cena Next Wave festivalu, cena Skupovy Plzně).

Jako režisérka a choreografka vytvořila více než 15 celovečerních inscenací, často v zahraničních koprodukcích, např. Sniper’s Lake (v koprodukci s Baerum Kulturhus v Norsku), Krevety á la Indigo (podpořené rezidencí v Schloss Bröllin v Německu a v další verzi pro Dixon Place, NYC), FAiTH (podpořené rezidencí v Atlas Performing Arts Center ve Washingtonu DC), Vernisáž (v produkci New Music Theater ve Washingtonu DC), Vivisectic (v Center for Performance Research v Brooklynu a v Gibney Dance, New York).

Má za sebou také několik operních režií, např. produkci Opera and the French Revolution, pro níž byla oslovena americkým barokním orchestrem Opera Lafayette a byla uvedena v Rose Theatre Lincoln Center v New Yorku a v Lisner Auditoriu ve Washingtonu DC. Na základě svého anglicko-českého fiktivního dokumentu Miss Amerika (nakl. wo-men), vytvořila stejnojmennou one woman show, za níž byla nominována na cenu Thálie a za druhou knihu Baletky (Paseka) získala nominace dvě, na Cenu Evropské unie za literaturu a cenu Divadelních novin za publikační počin.

Jako akademička vyučovala a přednášela na několika amerických univerzitách (American University ve Washingtonu DC, Tampa University na Floridě, Stephens Collage v Missouri a opakovaně působí na Mercesburg Academy v Pensylvánii jako choreografka a lektorka autorské tvorby). Je spoluzakladatelkou divadelních skupin Spitfire Company (spolu s P. Boháčem) a Tantehorse (spolu s R. Vizvárym) a mezinárodního festivalu Nultý bod. Věnuje se dokumentárnímu tanečnímu divadlu (docu-dance), vede projekty tanečního aktivismu Emergency Dances a lektoruje edukativní projekt Tantelab, který přemosťuje konec studia a začátek profesionální kariéry mladých tvůrců.

Od 1. 9. 2021 do 31. 8. 2022 zastávala post dramaturgyně souboru Laterny magiky v rámci činnosti Národního divadla.

Aktualizace: 2022
Je autorem titulů
Antiwords (Činohra)
LUNAtic (Ostatní)
Robot Radius (Laterna magika)
Textové a hudební úpravy
Robot Radius premiéra SEZONA 2021/2022 - Scénář
Inscenátor
Poprask v opeře premiéra SEZONA 2016/2017 - Choreografie
BatoLaterna premiéra SEZONA 2021/2022 - Dramaturgie
Robot Radius premiéra SEZONA 2021/2022 - Režie
LUNAtic premiéra SEZONA 2022/2023 - Režie, Choreografie
Spolupráce na inscenacích
LUNAtic premiéra SEZONA 2022/2023 - Koncepce
Role
Absolventský koncert Taneční konzervatoře Praha premiéra SEZONA 2000/2001 - Účinkují
Poprask v opeře premiéra SEZONA 2016/2017 - Uklízečka