Poprask v opeře (Opera)
Stavovské divadlo, od 09.02.2017 do 26.01.2020 (25x)
Předloha
Poprask v opeře - Gaetano Donizetti
Viva la Mamma - Gaetano Donizetti
Popis
Opera o opeře, tak lze stručně charakterizovat Donizettiho komedii nazvanou původně Le convenienze ed inconvenienze teatrali, čili volně přeloženo Divadelní dohody a neshody, později přejmenovanou na Viva la Mamma a u nás s odkazem na slavnou Goldoniho komedii na Poprask v opeře, jak ji v roce 1977 v českém překladu dlouholetého sólisty Opery Národního divadla a zručného překladatele zpěvních textů Jiřího Jorana uvedla první česká scéna.
Děj se odehrává během příprav na premiéru nové opery, kdy se můžeme kochat rozličnými figurkami vystupujícími na divadelních prknech i v zákulisí. Asi nejvýraznější z nich je postava matky Agaty hraná mužem. Užití travestie podtrhuje komičnost nejen této postavy ale celé komedie a navazuje na staletou tradici komediálního divadla. Také chování ostatních aktérů je legrační, protivné a zároveň dojemné. Stejně legrační, někdy protivné a dojemné a ve výsledku obdivuhodné je vystupování i dnešních následovníků Donizettiho postav. A právě v její nadčasovosti spočívá kouzlo této operní grotesky, která vedle zábavného děje samozřejmě nabízí brilantní Donizettiho hudbu vrcholícího bel canta. Zkrátka řečeno Donizettiho opera je jakýmsi demi glace hudební komedie 19. století, které bezpochyby přijde k chuti i dnešním konzumentům.

Délka představení je včetně jedné přestávky 2 hodiny a 20 minut.

Kritickou edici opery Gaetana Donizettiho Le convenienze ed inconvenienze teatrali publikovanou Rogerem Parkerem a Andersem Wiklundem vydal CASA RICORDI S.R.L., Milano, ve spolupráci s městem Bergamo. Zastupuje G. RICORDI & CO., Bühnen- und Musikverlag GmbH, Berlin.
Nakladatelská práva k předehre opery Gaetana Donizettiho Rosmonda d‘Inghilterra, použité v této inscenaci a vydané nakladatelstvím C.F. Peters Ltd & Co. KG., zastupuje Bärenreiter Praha s.r.o.
Sbor a orchestr Národního divadla
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : Domenico Gilardoni
Inscenátoři
Dramaturgie : Beno Blachut
Choreografie : Miřenka Čechová
Hudební nastudování : Enrico Dovico
Spolupracovali
Asistent dirigenta : Bronislav Procházka
Hlasový poradce : Mark Pinzow
Hudební příprava : Lucie Pirochová, Bronislav Procházka
II. dirigent : Jan Bubák
Inspicient : Petr Veleta
Mistr světel : Přemysl Janda
Mistr zvuku : Roman Doležal
Nastudování sboru : Neuveden, Martin Buchta
Světelný design : Karel "Karlos" Šimek
Umělecký ředitel výroby : Martin Černý
Vedoucí baletu Opery Národního divadla : Eva Horáková
Vedoucí garderoby : Alice Šlegrová
Vedoucí hudební přípravy : Iryna Roměnska
Vedoucí jevištního provozu : Petr Stříbrný
Vedoucí výroby dekorací : Stanislav Hrdlička
Vedoucí výroby kostýmů a vlásenek : Aleš Frýba