Jana Horáková Levicová
Další používaná jména
Jana Levicová
Životopis
Mezzosopranistka. Vystudovala obor klasický zpěv u prof. J. Kotouče a zúčastnila se pěveckých interpretačních kursů italské mezzosopranistky G. Banditelli. V roce 2004 získlala čestné uznání na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech. V roce 2006 se zúčastnila francouzské barokní akademie v Ambronay, kde nastudovala roli Dejanire v opeře F. Cavalli Ercole amante. Pod vedením G. Garrida vystoupila v téro roli s velkým úspěchem v Paříži, Toulonu, Remeši, Vichy a Besanconu. Dále se školila u prof. N. Hillebranda.

Svou profesionální kariéru začala v roce 1996, kdy se stala členkou souboru opery divadla J. K. Tyla v Plzni. V letech 2001–2004 hostovala ve Státní opeře Praha v operách A. Vivaldiho: Orlando furioso, W. A. Mozarta: Kouzelná flétna, E. d'Alberta: Tiefland a G. Donizettiho: Lucia di Lammermoor. V roce 2005 se stala sólistkou Státní opery Praha. V roce 2009 debutovala v Národním divadle v Praze, od roku 2012 je zde ve stálem angažmá. V rámci svého angažmá nastudovala a vystupovala v roli Berty a Rosiny (Lazebník sevillský), Ines (Trubadúr), Feneny (Nabucco), Dorabelly (Cosi fan tutte), Donny Elviry (Donu Giovannim), Jeníčka (Jeníček a Mařenka), Adalgisy (Norma) ad.

Spolupracovala s významnými dirigenty (J. Bělohlávek, G. Croci, E. Dovico, H. M. Förster, H. Griffiths, J. Hrůša, J. Latham-Koenig, K. I. Kobayashi, O. Lenárd, V. Luks, L. Pešek, V. Spurný, L. Svárovský, K. Stratton, M. Zambelli) a režiséry (G. Blin, U. Herrmann, J. Heřman, J. Nekvasil, P. Kracik, J. A. Pitínský). Vystoupila v rámci mezinárodních hudebních festivalů (Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival, Tage Alte Music Regensburg, Music Bridge Prague-Dresden, Festival de Musique de Haut-Jura) a ve významných koncertních a divadelních sálech v Čechách i v zahraničí – v