Figarova svatba (Opera)
Stavovské divadlo, od 01.02.2018
Popis
Na světě se dochovalo jediné dosud hrající divadlo, v němž osobně řídil provedení svých oper Wolfgang Amadeus Mozart. Je jím pražské Stavovské divadlo, na jehož jevišti zní Mozartova hudba od roku 1783, kdy zde byl uveden Únos ze serailu. Mimořádný ohlas provedení Figarovy svatby o tři roky později přiměl skladatele přicestovat v lednu 1787 poprvé do Prahy, uvést ve světové premiéře svoji Symfonii č. 38 D dur a dirigovat operu, jejíž úspěch mu přinesl nejen bezmezné nadšení diváků, ale rovněž objednávku na další operu. Výborná předloha, Beaumarchaisova divadelní hra, a neméně kvalitní italské libreto Lorenza da Ponteho postavené na skvěle vykreslených charakterech postav, zápletkách, převlecích a situační komice, jsou spolu s Mozartovou hudbou příčinou neutuchající oblíbenosti Figarovy svatby u diváků i interpretů.
Magdalena Švecová je první režisérkou v historii Národního divadla, která nastudovala Figarovu svatbu, a nabízí nám tak ženský pohled na podoby a proměny lásky, nevěry a žárlivosti v jubilejním 20. nastudování Operou Národního divadla.

Opera je nastudována v italském originále, v představení jsou použity české a anglické titulky. Přibližná délka představení včetně přestávky: 3 hodiny a 15 minut, jedna přestávka 20 minut.
Sbor a Orchestr Národního divadla. Nakladatelská práva k provozování díla z edice Neue Mozart-Ausgabe nakladatelství Bärenreiter zastupuje Bärenreiter Praha s.r.o.
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : Lorenzo da Ponte
Inscenátoři
Dramaturgie : Beno Blachut
Choreografie : Olga Kyndlová
Hudební nastudování : Enrico Dovico
Spolupracovali
Asistent dirigenta : Zdeněk Klauda
Pohybová spolupráce : Tomáš Tomsa Legierski
Hlasový poradce : Mark Pinzow
Hudební příprava : Lucie Pirochová, Martin Levický
II. dirigent : Zbyněk Müller, Neuveden
Hlavní inspicient : Petr Veleta
Mistr světel : Přemysl Janda, Ivo Dankovič
Mistr zvuku : Martin Zrůstek
Nastudování sboru : Neuveden, Martin Buchta
Světelný design : Přemysl Janda
Umělecký ředitel výroby : Martin Černý
Vedoucí garderoby : Alice Šlegrová
Vedoucí hudební přípravy : Zdeněk Klauda
Vedoucí jevištního provozu : Petr Stříbrný
Vedoucí výroby dekorací : Stanislav Hrdlička
Vedoucí výroby kostýmů a vlásenek : Aleš Frýba