Martin Černý
Životopis
Scénografii vystudoval na katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU (1995–2000). Během studií si vyzkoušel své představy o divadelní praxi – s režisérkou Leinweberovou v libeňské synagoze na Palmovce (Salome) a s Divadlem Kontinuo na zámku Kratochvíle (Kratochvílení 99). Podílel se samozřejmě i na školních představeních v Divadle Disk (Zojčin byt, Goldoniáda, Mária Sabína).
Po absolutoriu školy začal hostovat na různých scénách, nejdříve s režisérem Ivanem Rajmontem, se kterým už spolupracoval během studií (např. Král Lear v Jaroslavli, Goldoniho Poprask na laguně v Divadle Na Fidlovačce, Goethův Faust, Molierův Don Juan a naposledy Steigerwaldovy Dobové tance v hradeckém Klicperově divadle, Shakespearova Marná lásky snaha na Pražském hradě, Molierova Škola žen v Mahenově divadle v Brně, Beaumarchaisova Figarova svatba v Divadle pod Palmovkou aj.).
Vytvořil více než 150 scénických a kostýmních výprav všech žánrů v divadlech v České republice, Slovensku, Rusku a Rakousku. Jeho scénografickou spolupráci (často i včetně kostýmních návrhů) vyhledávají např. režiséři Ján Ďurovčík (Malováno na skle a Donaha! v Divadle F. X. Š. v Liberci, Má vlast ve Státní opeře Praha aj.), Jiří Pokorný (Platonov je darebák v Divadle Na zábradlí), Libor Vaculík (Sen noci svatojánské ve Státní opeře Praha), David Drábek (Sněhurka v Divadle Minor), Alice Nelis (Záplavy v Divadle Na zábradlí), Antonín Procházka (Producenti a Limonádový Joe v Hudebním divadle Karlín), Ondřej Havelka (Bohéma ve Státní opeře Praha) atd.
S činohrou Národního divadla začal spolupracovat už v době svých studií a do současnosti je zde jako scénograf podepsán pod řadou inscenací režiséra Ivana Rajmonta (Můra, Venkov, Staří režiséři, Špinavé ruce v divadle Kolowrat, Oresteia, Nepřítel lidu, Dva vznešení příbuzní ve Stavovském divadle, Coriolanus a Žebrácká opera v Národním divadle), Hany Burešové (Pán z Prasečkova ve Stavovském divadle), Ondřeje Havelky (balet Zlatovláska ve Stavovském divadle, opera Bohéma ve Státní opeře, Hoffmannovy povídky a Příhody lišky Bystroušky v Národním divadle). V baletu spolupracuje především s Liborem Vaculíkem (Faust a Valmont ve Stavovském divadle, Sen noci svatojánské a Fantom opery ve Státní opeře). Ve Státní Opeře vytvořil scénu i k baletům Labutí jezero a Giselle.
Působí jako i na jiných scénách, jako scénograf činoher (divadla Na zábradlí, V Dlouhé, Na Vinohradech, Na Fidlovačce, F.X. Šaldy, Klicperovo, Jihočeské, Mahenovo, MD Brno, Aréna, Akademičeskij teatr v Jaroslavli), oper ( Janáčkovo, J.K. Tyla), baletů (J.K. Tyla, Oper Graz, SND Bratislava, Moravské divadlo Olomouc, Štátne divadlo Košice, Slovenské divadlo tanca), operet ( Janáčkovo, HD Karlín, Štátne divadlo Košice) a muzikálů (HD Karlín, Kalich, Broadway, Hybernia).
V rámci Soutěžní přehlídky současné taneční tvorby ČR 2011 získal čestné uznání za vynikající scénografické řešení baletů Faust, Giselle a Zvoník od Matky Boží. Za scénu k inscenaci Polední úděl v režii Hany Burešové v Divadle v Dlouhé získal Cenu Alfréda Radoka za rok 2011.
Je externím pedagogem Katedry scénografie DAMU a od roku 2014 uměleckým šéfem sekce výroby Národního divadla.

Aktualizace: duben 2017
Inscenátor
Má vlast (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2005/2006 - Kostýmy
Sen noci svatojanské (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2005/2006 - Scéna
Labutí jezero (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2006/2007 - Scéna
Fantom Opery (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2007/2008 - Scéna
Bohéma (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2008/2009 - Scéna
Má vlast (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2008/2009 - Kostýmy
Giselle (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2010/2011 - Scéna
Fantom Opery (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2011/2011 - Scéna
Můra premiéra SEZONA 1998/1999 - Scéna, Kostýmy
Oresteia premiéra SEZONA 2001/2002 - Scéna, Kostýmy, Scéna, Kostýmy, Scéna, Kostýmy
Venkov premiéra SEZONA 2002/2003 - Scéna, Kostýmy
Coriolanus premiéra SEZONA 2003/2004 - Scéna, Kostýmy
Škola pomluv premiéra SEZONA 2004/2005 - Scéna
Zlatovláska premiéra SEZONA 2005/2006 - Scéna
Tři životy – Benefice Vlasty Chramostové premiéra SEZONA 2006/2007 - Scéna, Kostýmy
Dva vznešení příbuzní premiéra SEZONA 2007/2008 - Scéna
Staří režiséři – We Got Him! premiéra SEZONA 2007/2008 - Scéna
Nepřítel lidu premiéra SEZONA 2008/2009 - Scéna
Faust premiéra SEZONA 2009/2010 - Scéna
Hoffmannovy povídky premiéra SEZONA 2009/2010 - Scéna
Žebrácká opera premiéra SEZONA 2009/2010 - Scéna
Špinavé ruce premiéra SEZONA 2010/2011 - Scéna
Fantom Opery (SOP) premiéra SEZONA 2011/2012 - Scéna
Giselle (SOP) premiéra SEZONA 2011/2012 - Scéna
La Bohéme (SOP) premiéra SEZONA 2011/2012 - Scéna
Labutí jezero (SOP) premiéra SEZONA 2011/2012 - Scéna
Má vzdálená vlast premiéra SEZONA 2011/2012 - Scéna
Pán z Prasečkova premiéra SEZONA 2012/2013 - Scéna
Příhody lišky Bystroušky premiéra SEZONA 2013/2014 - Scéna
Valmont premiéra SEZONA 2013/2014 - Scéna
Jolanta premiéra SEZONA 2015/2016 - Scéna
Nová krev - Šaráda premiéra SEZONA 2015/2016 - Scéna
Nová krev - Výprava premiéra SEZONA 2015/2016 - Scéna
Nová krev - Zábor premiéra SEZONA 2015/2016 - Scéna
Slavík premiéra SEZONA 2015/2016 - Scéna
V rytmu swingu buší srdce mé premiéra SEZONA 2015/2016 - Scéna
Don Hrabal premiéra SEZONA 2017/2018 - Scéna
Labutí jezero premiéra SEZONA 2018/2019 - Scéna
Sametová simulace: Kabinet premiéra SEZONA 2019/2020 - Scéna
Spolupráce na inscenacích
Jelizaweta Bam (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2001/2002 - Výtvarník
Rytíř a smrt (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2001/2002 - Výtvarník
Nebyl jen Hamlet – Benefice Radovana Lukavského premiéra SEZONA 2002/2003 - Výtvarná spolupráce
Plebejci zkoušejí povstání premiéra SEZONA 2003/2004 - Výtvarná spolupráce
Porcelánová váza premiéra SEZONA 2003/2004 - Scénografická spolupráce
Labutí jezero premiéra SEZONA 2008/2009 - Umělecký ředitel výroby
Národní čítanka (scénické čtení) premiéra SEZONA 2009/2010 - Scénografická spolupráce
Čarodějův učeň / Krabat premiéra SEZONA 2012/2013 - Umělecký ředitel výroby
Vidím nevidím premiéra SEZONA 2012/2013 - Umělecký ředitel výroby
Les premiéra SEZONA 2013/2014 - Umělecký ředitel výroby
Příhody lišky Bystroušky premiéra SEZONA 2013/2014 - Umělecký ředitel výroby
Romeo a Julie premiéra SEZONA 2013/2014 - Umělecký ředitel výroby
Antiformalistický jarmark premiéra SEZONA 2014/2015 - Umělecký ředitel výroby
Audience u královny premiéra SEZONA 2014/2015 - Umělecký ředitel výroby
La Bayadere premiéra SEZONA 2014/2015 - Umělecký ředitel výroby
Ohad Naharin: decadance premiéra SEZONA 2014/2015 - Umělecký ředitel výroby
Orango premiéra SEZONA 2014/2015 - Umělecký ředitel výroby
Othello, benátský mouřenín premiéra SEZONA 2014/2015 - Umělecký ředitel výroby
Podivuhodné cesty Julese Verna premiéra SEZONA 2014/2015 - Umělecký ředitel výroby
Rudá Marie premiéra SEZONA 2014/2015 - Umělecký ředitel výroby
Salome premiéra SEZONA 2014/2015 - Umělecký ředitel výroby
Z mrtvého domu premiéra SEZONA 2014/2015 - Umělecký ředitel výroby
Zemětřesení v Londýně premiéra SEZONA 2014/2015 - Umělecký ředitel výroby
Andrea Chénier premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Elektra premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Experiment myší ráj premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Jako břitva (Němcová) premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Jolanta premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Juliette (Snář) premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Louskáček a Myšák Plyšák premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Madama Butterfly premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Malý princ premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Manon Lescaut premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Modrý pták premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Norma premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Popelka (La cenerentola) premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Romeo a Julie premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Sen čarovné noci premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Slavík premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Spolu/Sami premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
V rytmu swingu buší srdce mé premiéra SEZONA 2015/2016 - Umělecký ředitel výroby
Cube premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Dotkni se vesmíru a pokračuj premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Chvění premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Chytračka premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Krakatit premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Krvavá svatba premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Křehkosti, tvé jméno je žena premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Lohengrin premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Malá mořská víla premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Měsíc premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Mlynářova opička premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Na moři, zírám nahoru premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Orfeus v podsvětí premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Poprask v opeře premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Pýcha a předsudek premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Snění premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Sólo pro nás dva premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Spalovač mrtvol premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Tosca premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Tři sestry premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Žádný člověk premiéra SEZONA 2016/2017 - Umělecký ředitel výroby
Billy Budd premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Cesta premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Don Hrabal premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Faust premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Figarova svatba premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Jsme v pohodě premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Louskáček – Vánoční příběh premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Marná opatrnost (La Fille mal gardée) premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Maryša premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Maškarní ples premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Nabucco premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Noční sezóna premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Nová Atlantida premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Slovanský temperament premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Sternenhoch premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Timeless premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Vítejte v Thébách premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Výlety páně Broučkovy premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Werther premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Zbyhoň! premiéra SEZONA 2017/2018 - Umělecký ředitel výroby
Dalibor premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Fascinace Wagnerem premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Fidelio premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Jonny vyhrává premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Kouzelná země premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Kylián – Mosty času premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Kytice premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Labutí jezero premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Láska ke třem pomerančům premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Libuše premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Misantrop premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Mozart... a ti druzí premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Návštěva premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Netrpělivost srdce premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Plukovník Švec premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Proměny premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Proslov k národu premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Tramvestie premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Za krásu premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Zahrada premiéra SEZONA 2018/2019 - Umělecký ředitel výroby
Koncové světlo premiéra SEZONA 2019/2020 - Umělecký ředitel výroby
Kosmos premiéra SEZONA 2019/2020 - Umělecký ředitel výroby
Král Oidipús premiéra SEZONA 2019/2020 - Umělecký ředitel výroby
Kylián – Mosty času premiéra SEZONA 2019/2020 - Umělecký ředitel výroby
Lolita premiéra SEZONA 2019/2020 - Umělecký ředitel výroby
Oběd u Wittgensteina premiéra SEZONA 2019/2020 - Umělecký ředitel výroby
Oněgin premiéra SEZONA 2019/2020 - Umělecký ředitel výroby
Sametové baletní gala premiéra SEZONA 2019/2020 - Umělecký ředitel výroby
Slavnostní galakoncert ke znovuotevření Státní opery premiéra SEZONA 2019/2020 - Umělecký ředitel výroby
Turandot premiéra SEZONA 2019/2020 - Umělecký ředitel výroby
Bon Appétit! premiéra SEZONA 2020/2021 - Umělecký ředitel výroby
Stát jsem já premiéra SEZONA 2020/2021 - Umělecký ředitel výroby
Tosca premiéra SEZONA 2020/2021 - Umělecký ředitel výroby
Role
Nová krev – Speed dating: ND Gold vs. ND Gold premiéra SEZONA 2019/2020 - Zaměstnanci Národního divadla
Fotogalerie
Pán z Prasečkova - 22.11.2012 Martin Černý - scéna
Foto: Hana Smejkalová