Marná opatrnost (La Fille mal gardée) (Balet)
Národní divadlo, od 19.04.2018
Popis
Tato fascinující baletní komedie patří bezpochyby do pokladnice světového baletu a její příběh je přitažlivý pro širokou vrstvu divácké veřejnosti. Úspěšné mistrovské dílo sira Fredericka Ashtona, v němž vystoupili nejlepší tanečníci světa, doposud uvedlo více než 35 divadel včetně Královského baletu v Londýně, Pařížské opery, Velkého divadla v Moskvě, Amerického baletu, Bostonského baletu a Kanadského národního baletu.
Ashton vycházel z původního francouzského titulu, který v roce 1789 vytvořil Jean Dauberval. Baletní partituru upravil John Lanchbery podle hudby Ferdinanda Hérolda z roku 1828. Děj se odehrává ve venkovském prostředí, inspirovaném Ashtonovou láskou k anglickému kraji Suffolk. Výprava připomínající kreslený film, zahrnuje pestrobarevné máje i tančící slepice a navozuje úžasnou letní prosluněnou atmosféru. Detailní vykreslení postav a poetická lyričnost se dokonale hodí k celému příběhu. Balet je protkán bujným veselím a humorem. Marná opatrnost představuje jednu z nejvirtuóznějších Ashtonových choreografií, náročnou pro tanečníky v sérii energických pas de deux a sólových výkonů, které vyjadřují mladistvou vášeň dívky Lise a jejího milého Colase.

Přibližná délka představení včetně přestávky: 2 hodiny 15 minut, jedna přestávka 20 minut

Děkujeme tímto panu Jean-Pierru Gasquetovi, držiteli autorských práv k dílu sira Frederika Ashtona La Fille mal gardée, za jeho velkorysost.
Balet ND děkuje Zámku Kačina za poskytnutí interiéru pro focení hlavního vizuálu.
Nositele autorských práv (John Lanchbery) k dílu La Fille mal gardée zastupuje spolek DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura.
Účinkují sólisté a členové souboru Baletu ND, orchestr Státní opery.
Textové a hudební úpravy
Scénář : Jean Dauberval
Inscenátoři