Forsythe / Clug / McGregor (Balet)
Státní opera, od 14.10.2021
Předloha
The Second Detail - William Forsythe
Handman - Edward Clug
Eden | Eden - Wayne McGregor
Forsythe / Clug / McGregor -
Popis
Komponované představení z děl tří významných současných choreografů, uznávaných a talentovaných umělců, inovátorů světového tance, kteří obohatili svět baletu o originální jazyk a nový pohybový slovník.

The Second Detail
William Forsythe je přední osobností světového tance. Spojuje balet s vizuálním uměním, přináší na scénu abstrakci, ale i výraznou divadelnost. Jeho konceptuální choreografická vize se inspiruje výtvarnými instalacemi, filmem, počítačovou tvorbou, mluveným slovem a experimentální hudbou. The Second Detail je dílo hravé, ale i silné, doprovázené rytmickou hudbou nizozemského skladatele Thoma Willemse, častého Forsythova spolupracovníka. Choreografie vznikla v roce 1991 pro Kanadský národní balet a je specifická díky neoklasické symetrii s plynule stupňovanou technickou náročností. Forsythe si hraje s tempem a typickými liniemi mimo osu.
Světová premiéra: 20. 2. 1991, National Ballet of Canada, Toronto. Dílo je uvedeno se svolením Boosey & Hawkes Music Publishers Limited. Bílé šaty (White dress) byly vyrobeny v dílnách Sächsische Staatsoper Dresden.

Handman
Choreografii Handman vytvořil Clug v roce 2016 pro Nizozemské taneční divadlo 2 (NDT 2), byl za ni nominován v roce 2017 na prestižní ocenění Benois de la danse. Edward Clug, umělecký ředitel a choreograf Slovinského národního baletu v Mariboru, dosáhl choreografického věhlasu v roce 2005 dílem Radio and Juliet. Renomovaný umělec, který pracuje například pro Nizozemské taneční divadlo, Curyšský balet, Královský balet ve Flandrech, Stuttgartský balet, Lotyšský balet, Les Grands Ballets Canadiens, Vídeňskou státní operu, West Australian Ballet, Lisabonský národní balet, Aalto Ballet Essen nebo Augsburský balet.
Světová premiéra 18. 2. 2016, Nederlands Dans Theater (Theater aan het Spui, Haag).

EDEN | EDEN
Wayne McGregor je jedním z nejvýznačnějších současných britských choreografů s jedinečným pohybovým slovníkem, který integruje tanec, film, výtvarné umění, digitální technologie i přírodní vědy. Ve svém díle EDEN | EDEN se zabývá vlivem technologií na estetiku okolí – ale i lidského těla. Část Dolly je součástí tříaktové digitální video opery Three Tales, jejíž autory jsou Steve Reich a Beryl Korot. Paní Korot je autorkou video složky. Kromě toho bylo dílo vydáno vydavatelstvím Nonesuch Records formou kompletu dvou DVD/CD. Pro upřesnění je nutno uvést, že video složka od Wayne McGregor užitá v tomto baletu není složkou původního díla Three Tales.
Světová premiéra: 7. 4. 2005, Staatstheater Stuttgart, Německo. Nositele autorských práv k hudebnímu dílu zastupuje DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura z.s., Krátkého 1, Praha 9.

Délka představení 2 hodiny, přestávky po první a druhé části.
Tančí sólisté a sbor Baletu Národního divadla. V části Eden | Eden hraje Orchestr Berg.
Textové a hudební úpravy
Spolupracovali
Asistent choreografie : Noah Gelber, Aya Misaki
Asistent inscenátorů : Ondřej Novotný
Inspicient : Martin Beran
Mistr světel : Hynek Dörner
Mistr zvuku : Matouš Uhlíř
Sound design : Eliška Bejčková
Světelná inspice : Jana Vrabcová, Valentina Shuklina
Umělecký ředitel výroby : Martin Černý
Vedoucí garderoby : Lenka Havlíčková
Vedoucí maskérny : Anna Škvorová
Video : Ravi Deepres
Vedoucí jevištního provozu : Pavel Dautovský
Vedoucí výroby dekorací : Stanislav Hrdlička
Vedoucí výroby kostýmů a vlásenek : Aleš Frýba