Romeo a Julie (Balet)
Státní opera, od 14.11.2013 do 12.02.2019 (64x)
Popis
Nová verze slavného baletního titulu vytvořená v duchu neoklasické taneční estetiky, k němuž se zejména čeští tvůrci a diváci rádi vracejí. Balet Romeo a Julie měl svou světovou premiéru 30. prosince 1938 právě v Čechách, v Národním divadle v Brně. Romeo a Julie patří vždy k velmi úspěšným inscenacím a jeho uvádění na scénách Národního divadla v Praze má svoji tradici. Patří k titulům, které zdobí repertoár velkých divadel.
V případě nové inscenace jde, tedy kromě základní osy příběhu jako takového, o dílo značně odlišné. Důvod zášti a věčného sváru mezi rody Monteků a Kapuletů není v původní Shakespearově tragédii blíže určen. Petr Zuska si tento základní aspekt dovolil v rámci inscenace pojmenovat coby věčný konflikt mužského a ženského principu, dvou polarit vzájemně vždy oscilujících na hraně přitažlivosti i nevyhnutelného ostrého antagonismu. Konflikt rácia a iracionálna, dobrých plánů a nekontrolovatelného následného zmaru. Konflikt mezi člověkem a Bohem. Esence výše zmíněného je „červenou nití“ celého představení jako faktor tzv. druhého plánu, který však nestojí mimo samotný příběh, naopak ho prostupuje, ovlivňuje a spoluvytváří.
Za taneční výkony v inscenaci získali členové Baletu ND Ceny Thálie 2013 – Marta Drastíková za Julii a Ondřej Vinklát za Romea.

Přibližná délka představení včetně přestávky: 2 hodiny 5 minut, jedna přestávka 20 minut.

Inscenace skončila bez oficiální derniéry.

Archivní složka sign. B 105f obsahuje následující materiál:
- cenový výměr programové brožury (37/2013)
- interní obsazení umělců (sezona 2018/2019)
- zápis z inscenační porady (11. 2. 2013)
- cedule: 1. premiéra, 2. premiéra, jedno dedikované představení
- komplet cedulí - tematiky 1.–64. repríza
- propagační letáky
- mediální ohlasy z tisku, časopisu ND ad.
- programová brožura
- inscenační plakát
- sada fotografií
- prototyp vyšívaného kapesníčku pro marketingovou akci k premiéře
Hraje orchestr Státní opery, tančí sólisté, soubor Baletu ND a děti z Baletní přípravky ND. Od 29.12.2016 hráno v Hudebním divadle Karlín kvůli rekonstrukci Státní opery.
Inscenátoři
Choreografie : Petr Zuska
Kostýmy : Roman Šolc
Režie : Petr Zuska
Scéna : Jan Dušek