Ariadne auf Naxos (Ariadna na Naxu) (SND Bratislava) (Opera)
Národní divadlo, od 17.01.2008 do 19.01.2008 (2x)
Popis
Představení 17. a 19. ledna 2008 jsou věnována památce vynikajícího tenoristy, stálého hosta Slovenského i pražského Národního divadla, pana Sergeje Larina (* 9. března 1956 † 13. ledna 2008).

Koprodukce opery Slovenského národního divadla v Bratislavě, opery Národního divadla v Praze a Opera Ireland, Dublin

Slovenské národní divadlo zavítá v této sezoně do Prahy k tradičním pohostinským hrám v Národním divadle hned dvakrát. Nejprve to bude v lednu, kdy přiveze slavnou komorní operu Richarda Strausse Ariadna na Naxu, podruhé v dubnu s operami The Players Juraje Beneše a Krútňava Eugena Suchoně.
Opera Ariadna na Naxu z roku 1916 na libreto Huga von Hofmannsthala stojí na půdorysu situační komedie, v níž jde zdánlivě pouze o to, jak se skupina komických a skupina tragických herců vyrovná se situací, kdy mají pro nedostatek času a zájmu mecenáše zahrát své kusy ne po sobě, nýbrž zároveň. Oba autoři však míří mnohem výše – až k filosofické konfrontaci protikladných životních principů. Ve svém Ariadne Brief (Dopise o Ariadně) o tom autor libreta, básník a dramatik Hofmannsthal píše: „Jde o jednoduchý a zároveň obrovský životní problém: o věrnost. Držet se věcí, které jsou ztracené, lpět na nich až do smrti, nebo žít, jít dále, proměnit se, obětovat duchovní integritu, a přece nezradit sám sebe, zůstat člověkem, neklesnout na úroveň nevědomého zvířete. (…) Máme před sebou skupinu hrdinů, polobohů, bohů – Ariadnu, Bakcha, (Thésea) a proti ní lidské postavy lehkovážné Zerbinetty a jejího průvodu – prostých životních masek. Zerbinetta je ve svém živlu, když střídá jednoho muže za druhým. Ariadna může milovat jen jediného muže a jím být zrazená a opuštěná. (…) Oba duchovní světy jsou v závěru ironicky spjaté tak, jak jen mohou být – ve vzájemném neporozumění.“
Účinkuje orchestr Slovenského národního divadla

Opera je nastudována v německém originále a v představení jsou použity české titulky.
Představení se hraje bez předstávky. Délka představení 2 hodiny.
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : Hugo von Hofmannsthal
Inscenátoři
Dirigent : Walter Kobéra
Dramaturgie : Slavomír Jakubek
Hudební nastudování : Walter Kobéra
Režie : Dieter Kaegi
Role
Majordomus : Alfred Werner
Tenorista-Bakchus : Gianluca Zampieri, Ivar Gilhuus
Důstojník : Michal Želonka
Taneční mistr : Igor Pasek
Parukář : Mikuláš Doboš
Lokaj : Juraj Peter
Primadonna (Ariadna) : Eva Dřízgová-Jirušová
Harlekýn : Daniel Čapkovič
Scaramuccio : Ivan Ožvát
Truffaldin : Martin Malachovský
Brighella : Ondrej Šaling
Najáda : Andrea Čajová