Denisa Hamarová
Životopis
Host opery Národního divadla.

Zpěv vystudovala na konzervatoři a posléze na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u Ľuby Baricové. Absolvovala také mistrovské kurzy v Piešťanech (u K. Meier a S. Kopčáka) a v Sieně (u C. Bergonziho a R. Kabaivanské). S úspěchem se zúčastnila pěvecké soutěže Belvedere ve Vídni, kde se stala finalistkou a získala cenu Vídeňské komorní opery pro nejlepší hlas a jevištní osobnost.
Ještě za studií začala spolupracovat s Komorní operou v Bratislavě (Eufemia v Leoncavallově Bohémě), s operou Státního divadla v Košicích, kde nastudovala Maddalenu ve Verdiho Rigolettovi, dále s operou Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde zpívala Romea v Belliniho Kapuletech a Montecích, a také s operou Slovenského národního divadla, kde roku 2001 získala stálé angažmá. Zde nastudovala řadu rolí svého oboru, k nimž patří mj. Fenena ve Verdiho Nabuccovi a Amneris ve Verdiho Aidě, Cherubín v Mozartově Figarově svatbě, Rosina v Rossiniho Lazebníku sevillském, titulní role v Čajkovského Panně orleánské, Judith v Bartókově Modrovousově hradě, Skladatel ve Straussově Ariadně na Naxu, Marina v Musorgského Borisu Godunovovi, Frugola v Pucciniho Plášti, Federica ve Verdiho Luise Miller, Mercedes v Bizetově Carmen, Ruggiero v Händelově Alcině, Azucena ve Verdiho Trubadúrovi, Sesto v Mozartově opeře La clemenza di Tito, Bordelmama v opeře Ľ. Čekovské Dorian Gray, Kostelnička v Janáčkově Její pastorkyni, Herodias ve Straussově Salome, Ortrud ve Wagnerově Lohengrinovi, Dorabella v Mozartově opeře Cosi fan tutte a další.
V roce 2002 debutovala ve Státní opeře Praha jako Verdiho Fenena a poté zde vystoupila v roli Gertrudy v Thomasovu Hamletovi a Musetty v Leoncavallově Bohémě. Za ztvárnění této postavy byla nominována na prestižní Cenu Thálie. V roce 2003 nastudovala titulní roli v Händelově Xerxovi v mezinárodní produkci Městského divadla v Ústí nad Labem a agentury Albert Concert Theatre München, s níž absolvovala turné po Německu, Švýcarsku a Lucembursku.
Z dalších jejích pohostinských vystoupení zmiňme roli Mešjanovky (Foerster: Eva) na operním festivalu ve Wexfordu či roli Jeníčka (Humperdinck: Perníková chaloupka), kterého zpívala na turné Národního divadla Brno v Japonsku. V brněnské opeře ztvárnila dále např. role Lišáka (Janáček: Příhody lišky Bystroušky) a Verdiho Amneris, v ostravské opeře pak Thomasovu Gertrudu. Jako Ježibaba a Cizí kněžna vystoupila také v Athénách, Nice a na festivalu v Českém Krumlově. Pro bratislavskou činoherní scénu Aréna nastudovala roli Patricie v dramatizaci Remarquova románu Tři kamarádi.
Pravidelně spolupracuje s pražským Národním divadlem, kde nastudovala Omara v minimalistické opeře Johna Adamse Smrt Klinghoffera, Verdiho Amneris nebo Ježibabu a Cizí kněžnu ve Dvořákově Rusalce.
Věnuje se též koncertní činnosti, např. pro koncertní provedení Straussovy Elektry se Slovenskou filharmonií pod taktovkou Juraje Valčuhy nastudovala roli Klytaimnéstry, na festivalu Dvořákova Praha zpívala v katedrále sv. Víta za doprovodu České filharomie pod vedením Iona Marina altový part Dvořákova Requiem.

Aktualizace: květen 2017
Role
Aida (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1993/1994 - Amneris
Nabucco (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1993/1994 - Fenena
Hamlet (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2001/2002 - Královna Gertrude
La boheme (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2002/2003 - Musette
La boheme (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2007/2008 - Musette
The Death of Klinghoffer (Smrt Klinghoffera) premiéra SEZONA 2002/2003 - Omar
Xerxes (Městské divadlo Ústí nad Labem) premiéra SEZONA 2002/2003 - Xerxes
Aida premiéra SEZONA 2005/2006 - Amneris
Ariadne auf Naxos (Ariadna na Naxu) (SND Bratislava) premiéra SEZONA 2007/2008 - Skladatel
Rusalka premiéra SEZONA 2008/2009 - Ježibaba, Cizí kněžna
Rigoletto (SND Bratislava) premiéra SEZONA 2013/2014 - Maddalena
Fotogalerie
Aida 29.05.2009 Denisa Hamarová (Amneris)
Foto: Daniel Jäger
La boheme 13.03.2003 D. Hamarová (Musette), M. Cavalcanti (Schaunard), I. Jan(Marcello)
Foto: Karel Kouba
La boheme 13.03.2003 Denisa Hamarová (Musette), Igor Jan (Marcello)
Foto: Karel Kouba
La boheme 13.03.2003 Igor Jan (Marcello), Denisa Hamarová (Musette)
Foto: Karel Kouba
La boheme 13.03.2003 Jitka Burgetová (Mimi), Denisa Hamarová (Musette)
Foto: Karel Kouba
La boheme 13.03.2003 Jitka Burgetová, Björn Larsson, Simon Šomorjai, Denisa Hamarová
Foto: Karel Kouba
La boheme 13.03.2003 M. Cavalcanti (Schaunard), D. Hamarová (Musette), J. Burgetová (Mimi)
Foto: Karel Kouba
La boheme 13.03.2003 Sylva Čmugrová (Eufemia), Denisa Hamarová (Musette), Ivo Hrachovec (Barbemuche)
Foto: Karel Kouba
Smrt Klinghoffera - 22.05.2003, Denisa Hamarová (Omar)
Foto: František Ortmann
Smrt Klinghoffera - 22.05.2003, Denisa Hamarová (Omar), Pavel Červinka (Leon Klinghoffer)
Foto: František Ortmann