Svatá Zuzana (Musica non grata) (Koncertní provedení)
Státní opera, od 06.04.2024 do 06.04.2024 (1x)
Popis
Svatá Zuzana Paula Hindemitha na libreto Augusta Stramma je poslední z triptychu expresionismem ovlivněných jednoaktových oper; předcházely jí Vrah, naděje žen a Nusch-Nuschi. Hindemith původně plánoval uvést všechny opery jako triptych ve Stuttgartu, tomu však zabránilo velké pobouření textem Svaté Zuzany, označeným za rouhačský a obscénní. Svatá Zuzana byla proto uvedena samostatně s ročním zpožděním, 26. 3.1922 ve Frankfurtu. V Novém německém divadle Alexander Zemlinsky neúnavně podporoval soudobé skladatele včetně Paula Hindemitha; celý jeho triptych uvedl v jednom večeru 3. 3. 1923. Svá vlastní operní díla nabídl Praze až po světových premiérách v jiných městech.

Paul Hindemith (1895–1963) byl jedním z nejvýznamnějších německých skladatelů 20. století, vynikající violista a dirigent. Avantgardní skladatel byl nacisty označen za „atonálního výrobce hluku“ a spolu se svou manželkou, dcerou židovského dirigenta Ludwiga Rottenberga, emigroval v březnu 1937 do Ameriky. Na rozdíl od Alexandera Zemlinského se mu však v USA podařilo pokračovat v úspěšné kariéře.

Inscenaci uvádíme v rámci cyklu Musica non grata. Projekt Musica non grata oživuje umělecký odkaz skladatelek a skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nacionálním socialismem či jiným způsobem perzekvováni z důvodů náboženských, rasových, politických nebo genderových. Mezinárodní hudební a kulturní projekt České republiky a Německa, iniciovaný a organizovaný Národním divadlem a finančně podporovaný Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo.
Jedná se o koncertní provedení inscenace. Hráno dohromady s inscenací Florentinská tragédie (A. Zemlinsky), a to v rámci festivalu Musica non grata. Účinkuje Orchestr a Sbor Státní opery.
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : August Stramm
Inscenátoři
Dramaturgie : Jitka Slavíková
Sbormistr : Adolf Melichar
Role
Klementina : Lucie Hilscherová
Stará řeholnice : Milena Stričević
Čeledín : Benjamín Hájek
Děvečka : Kristina Kubová
Celesta : Silvia Magagni
Spolupracovali
Hudební příprava : Demian Ewig
Koncertní mistr : Michal Sedláček
Mistr světel : Hynek Dörner
Mistr zvuku : Tomáš Mugrauer
Produkce : Štěpán Piňos
Režijní spolupráce : Petr Jirsa
Vedoucí garderoby : Lenka Havlíčková
Vedoucí maskérny : Anna Škvorová
Vedoucí jevištního provozu : Pavel Dautovský