Tom Ciller
Životopis
Vystudoval scénografii na bratislavské VŠMU. Realizoval scénické či kostýmní výpravy k řadě činoherních, operních a muzikálových inscenací. Spolupracoval např. s Divadlem SNP v Martině, s brněnským divadlem Polárka, Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích, ale především s národními divadly v Praze, Brně a Bratislavě.
V pražském Národním divadle vytvořil scénografii k inscenacím Brechtova Dobrého člověka ze Sečuanu (2003), Tisíce a jedné noci (2005) a hry Lopeho de Vega Vladařka závist (2005). V Brně se výtvarně podílel např. na Shakespearovu Snu noci svatojanské, Straussově Ithace, Kafkově Zámku, Lessingově Emilii Galotti a Sofoklově Antigoně. V bratislavském SND byl scénografem Schimmelpfennigovy hry Arabská noc, Brechtovy Matky Kuráže, Büchnerova Leonce a Leny, Schillerových Úkladů a lásky, dramatizace Stalo se prvního září podle románu Pavola Rankova a minimalistické opery Martina Burlase Kóma. Jeho scénografie k Úkladům a lásce byla nominována na slovenskou divadelní cenu DOSKY, scénografie k Arabské noci a Leoncovi a Leně pak tuto cenu v letech 2004 a 2008 získaly.
K jeho stálým působištím patří také pražský Činoherní klub, pro nějž navrhl scénografie k inscenacím Suchovo-Kobylinova Procesu, Fosseho her Jméno a Noc zpívá své písně, Molierova Amfitryona, Feydeauova Dámského krejčího, Vinterbergovy a Rukovovy Rodinné slavnosti a hry Mariny Carr U kočičí bažiny. V roce 2006 vytvořil scénografii k inscenaci Schimmelpfennigovy hry Žena z minulosti ve slovinském Národním divadle v Lublani. Dále spolupracoval s bratislavským divadlem Aréna (např. Viliam Klimáček: Dr. Gustáv Husák) a s operou Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde vytvořil scénické výpravy k Belliniho Kapuletům a Montekům (pod názvem Julie, 2001), Smetanově Prodané nevěstě (2002, inscenace získala hlavní cenu festivalu Opera 2003), Mozartovu Únosu ze serailu a Verdiho Traviatě (obě 2003). Věnuje se výtvarné i autorské práci na představeních pro děti (nejnověji např. Červená Karkulka v divadle Aréna) a také grafickému designu.

Inscenátor
Prodaná nevěsta (Divadlo J. K. Tyla Plzeň) premiéra SEZONA 2002/2003 - Scéna, Kostýmy
Dobrý člověk ze Sečuanu premiéra SEZONA 2003/2004 - Scéna
Tisíc a jedna noc – Příběhy z písku premiéra SEZONA 2004/2005 - Scéna
Vladařka závist aneb Zahradníkův pes premiéra SEZONA 2005/2006 - Scéna
Cosi fan tutte premiéra SEZONA 2009/2010 - Scéna
Zkrocení zlé ženy premiéra SEZONA 2010/2011 - Scéna
Spolupráce na inscenacích
Cymbelín premiéra SEZONA 1994/1995 - Autor výtvarného plakátu k inscenaci
Fotogalerie
Cymbelín - 29.05.1995, plakát k inscenaci (výtvarníci Jozef a Tom Cillerovi)