loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

  Jan Schmid

   

  Datum narození:

  14.06.1936

  Životopis:

  Narozen v Táboře. Režisér, výtvarník, dramatik, spisovatel, herec a pedagog. Zakladatel divadla Studio Ypsilon a jeho ředitel. Ve Studiu Ypsilon režíroval více než 70 inscenací – nejvýznamnější jsou Encyklopedické heslo XX. století, Carmen nejen podle Bizeta, Michelangelo, La Traviata pobloudilá s kameliemi, Život a smrt K. H. Máchy, Makbeth, Ubu králem, Voni sou hodnej chlapec, Matěj Poctivý, Sebevrah, Amerika, Bůh, Mozart v Praze, Horrorband, Prodaná nevěsta, Vše pro firmu.
  Mimo Ypsilon vzbudila největší pozornost jeho inscenace Klicperovy komedie Každý něco pro vlast na scéně Tylova divadla. Režíruje též v televizi a rozhlase. Jako režisér si Schmid vytvořil svůj osobitý styl a poetiku. Soustředil kolem sebe tým vynikajících umělců a osobností. Jeho divadlo má integrativní povahu, často pracuje metodou improvizace. Výsledky jeho způsobu práce mají stále ohlas jak doma, tak v zahraničí.
  Napsal několik divadelních her: O tom jak ona, Třináct vůní, Outsider, Voni sou hodnej chlapec, Večírek a také řadu scénářů, úprav, adaptací a dramatizací. Vydal knihy: Léto bude ve čtvrtek, S očima navrh hlavy, Třináct vůní, Jak mě zabil slon, Myšlení a přemýšlení, různé divadelní eseje a reportáže, např. úvodní studii ke knize kreseb J. Wericha. Jako výtvarník ilustroval řadu knih. Zabýval se též sklem, scénografií (loutkami a maskami), navrhuje divadelní kostýmy, dělá užitou grafiku (např. všechny plakáty k inscenacím Ypsilonky). Uspořádal několik svých výstav.
  Z jeho filmových rolí především uveďme Roberta ve filmu V. Chytilové Ovoce stromů rajských jíme, dále hrál ve filmech J. Herze, E. Schorma, O. Lipského, J. Svobody, D. Vihanové, A. Máši aj. Působí jako pedagog, je docentem pražské DAMU, kde je vedoucím ateliéru, který pracuje při Studiu Ypsilon jako jeho Studio. Vyučuje herectví a režii.
  Je držitelem Ceny Kolegia pro udílení Cen Thálie za rok 2016. Za rok 2018 obdržel Cenu Ministerstva kultury za přínos divadlu.

  Textové a hudební úpravy:

  Každý něco pro vlast a ještě něco premiéra: sezona 1980/1981 - úprava

  Inscenátor:

  Každý něco pro vlast a ještě něco premiéra: sezona 1980/1981 - režie
  Lazebník sevillský (Il barbiere di Siviglia) premiéra: sezona 1996/1997 - režie

  Seznam představení