loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

  SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský)

  Životopis:

  Režijní tandem SKUTR tvoří režiséři Martin Kukučka (nar. 1979 ve slovenském Martině) a Lukáš Trpišovský (nar. 1979 v Praze). Společně začali pracovat při studiích na DAMU u profesora Josefa Krofty a profesora Miloslava Klímy.
  Už jejich absolventská představení vzbudila zájem kritiky a ohlasy u diváků. Proto je po ukončení studia na DAMU přizval ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab ke spolupráci a nabídl jim tvůrčí rezidenci. V rámci spolupráce, která probíhala pod hlavičkou divadelní laboratoře Archa.lab vzniklo několik úspěšných divadelních projektů.

  Inscenace SKUTRu se představily na festivalech v Srbsku, Polsku, Litvě, Itálii, Německu, Rumunsku, Slovensku, Číně či Jižní Korey. Zahraniční působení SKUTRu vyvrcholilo měsíčním hostováním na festivalu Fringe ve skotském Edinburghu v srpnu 2008, kde představení Plačky absolvovalo 22 repríz a bylo nominováno na Total Theatre Aword a Inscenací Joke Killers, vytvořenou spolu s Adélou Laštovkovou, pak reprezentovali Českou republiku na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji.

  Autorská představení SKUTRu kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, lightdesign, text a zvuk a dala by se jedním slovem označit za multižánrová či cross-over. Jsou inspirována buď daným tématem nebo místem vzniku a nebo lidmi, kteří na něm pracují. Vznikla tak představení inspirovaná internetovou komunikací, představení, která čerpala z andersenovských témat, představení o tradicích nebo inspirovaná novým cirkusem apod (mj. Nickname, Understand, Malá smrt, La Putyka). Kromě volné autorské tvorby režírovali Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský také na předních českých scénách (Národní divadlo v Praze, Divadlo Na zábradlí, Švandovo divadlo, Divadlo Petra Bezruče či HaDivadlo) a v zahraničí - Pozoriště FDU v Bělehradě (Srbsko) (Neograničené linije/ Borderless Lines, 2008) a Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze (Polsko) (Teraz Na Zawsze, 2009 a Spigel im Spigel, 2010), Mezinárodní festival Miasto v polské Legnici (Wojskowy Dom Kultury, 2009) V poslední době se čím dál více věnují spojení hudby a divadla. Pro mezinárodní festival Struny podzimu tak vytvořili s hráči orchestru Berg hudební divadlo Heinera Goebbelse Schwarz auf Weiss či scénické provedení Honeggerova Krále Davida. Lukáš Trpišovský vytvořil také koncept pro scénický koncert pro 8 tanečníků a orchestr TimeINg ve spolupráci s baletem ND Praha, orchestru Berg a Novou Scénou. Mimo divadlo se také věnuje režii rozhlasových her.

  Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský jsou odbornými asistenty na DAMU v Praze pro obory režie, dramaturgie a herectví. Zde se snaží především přiblížit studenty mezinárodní divadelní tvorbě. Proto vytváří platformu pro společné mezinárodní studentské projekty (německý IAT Giessen, polská PWST Wroclaw – Kraków a AT Warszawa, VŠMU Bratislava, srbská FDU Bělehrad). Mimo domácí akademii již vedli workshopy v Bělehradě, Londýně, Wroclawi, Tczewě, Bratislavě a mnoha dalších městech.

  Za svou tvorbu získali mnoho cen, z nichž jsou nejvýznamnější Grand Prix na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě 2007 a Cena diváků tamtéž 2007 a 2008, Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky. Nominace na Total Theatre Aword za inscenaci Plačky na Festivalu ve Skotském Edinburghu. Třikrát po sobě byli nominováni na Talent roku Ceny Alfréda Radoka a v roce 2010 za inscenaci La Putyka na Inscenaci roku Ceny Alfréda Radoka. Několikrát byli také nominováni na cenu Sazky a Divadelních novin.

  Aktualizace: červen 2011

  Textové a hudební úpravy:

  Kytice premiéra: sezona 2018/2019 - dramatizace

  Inscenátor:

  Hrdinové premiéra: sezona 2005/2006 - režie
  Don Giovanni premiéra: sezona 2011/2012 - režie
  Čarodějův učeň / Krabat premiéra: sezona 2012/2013 - režie
  Human Locomotion premiéra: sezona 2013/2014 - režie
  Krvavá svatba premiéra: sezona 2016/2017 - režie
  Malá mořská víla premiéra: sezona 2016/2017 - režie
  Orfeus (Jiří a Otto Bubeníčkové) premiéra: sezona 2016/2017 - režie
  Dítě a kouzla (Jihočeské divadlo České Budějovice) premiéra: sezona 2017/2018 - režie
  Kytice premiéra: sezona 2018/2019 - režie

  Spolupráce na inscenacích:

  Krvavá svatba premiéra: sezona 2016/2017 - světelný design
  Kytice premiéra: sezona 2018/2019 - světelný design

  Role:

  Hovory s... Matějů, Kodet, SKUTR premiéra: sezona 2016/2017 - Účinkují

  Seznam představení

  Dostupná dokumentace: