loading
 
Zvolte typ představení:
Zvolte sezonu:

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

Aleksandar Marković

Životopis:

Dirigování vystudoval na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u Leopolda Hagera. Absolvoval dále několik mistrovských kurzů u Gianluigiho Gelmettiho a Lothara Zagroseka na Accademia Musicale Chigiana v Sieně. Obdržel významné stipendium od berlínské společnosti Herbert von Karajan Foundation, v roce 2004 vyhrál dirigentskou soutěž Grzegorze Fitelberga v Katovicích a na základě vítězství se stal hudebním ředitelem Filharmonie Stanislawa Moniuszka.
Od sezony 2005/2006 je Aleksandar Markovic šéfdirigentem opery Tiroler Landestheater v Innsbrucku. Nastudoval zde mj. nové inscenace Pucciniho Madame Butterfly, Straussovy Salome, Verdiho La traviaty, Belliniho Normy a revival Mozartovy Figarovy svatby. V této sezoně stojí za hudební přípravou inscenací Mascagniho Sedláka kavalíra a Leoncavallových Komediantů, Gounodova Romea a Julie, obnovené inscenace Wagnerova Bludného Holanďana a Čajkovského baletu Labutí jezero. Na programu má také koncerty s Tiroler Symphonieorchester Innsbruck s díly L. v. Beethovena, F. Schuberta, S. Prokofjeva a H. Berlioze.
V sezoně 2005/2006 debutoval také s Wiener Symphoniker ve vídeňském koncertním sále Musikverein. Dále vystoupil s orchestry Deutschen Symphonieorchester Berlin, Mozarteum Orchester Salzburg, Wiener Kammerorchester, Wiener Konzertverein, Symphonieorchester St. Gallen, Rheinische Philharmonie Koblenz, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Janáčkova filharmonie Ostrava a s dalšími.
Jeho koncertní repertoár zahrnuje mj. symfonická díla J. Haydna, W. A. Mozarta, L. v. Beethovena, J. Brahmse, A. Brucknera, H. Berlioze, C. Debussyho, G. Faurého, A. Dvořáka, M. Musorgského, S. Rachmaninova a D. Šostakoviče. Hodně se věnuje také současné hudbě a uvádění nových skladeb.
Aktualizace: leden 2008

Inscenátor:

La traviata premiéra: sezona 1997/1998 - dirigent

Seznam představení

Dostupná dokumentace: