loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

    Zdenka Zabylová

     

    Datum narození:

    07.08.1903

    Datum úmrtí:

    24.11.1983

    Životopis:

    Narozena v obci Středokluky (u Prahy), zemřela v Praze. Navštěvovala baletní školu choreografa ND A.Bergra. Jako žačka této školy vystupovala v letech 1914-1918 v ND. V roce 1918 účinkovala pod pseudonymem Sabjelová v kabaretu Červená sedma. V sezóně 1918/1919 byla angažována v ND jako členka baletního sboru, od roku 1920 jako sólová tanečnice, od 1927 jako primabalerína, od 1939 pracovala zde též jako choreografka. V roce 1955 odešla do důchodu a působila potom jako učitelka tance. Vychovala řadu významných tanečnic a tanečníků ND (např.I.Keplerová, H.Fenclová, A.Voleská, A.Štúrová, J.Blažek). Jako choreografka spolupracovala též s Pražskou komorní scénou a s některými mimopražskými divadly (Kladno).

    Inscenátor:

    Piková dáma premiéra: sezona 1932/1933 - choreografie
    Amaya premiéra: sezona 1940/1941 - choreografie
    Královna loutek premiéra: sezona 1940/1941 - choreografie
    Andersen premiéra: sezona 1941/1942 - choreografie, režie
    Štědrovečerní sen premiéra: sezona 1941/1942 - choreografie

    Spolupráce na inscenacích:

    Žabák ze Žabího Hrádku premiéra: sezona 1932/1933 - pohybová spolupráce
    Maugli premiéra: sezona 1933/1934 - pohybová spolupráce
    Lucerna premiéra: sezona 1934/1935 - pohybová spolupráce
    Ať žije divadlo premiéra: sezona 1935/1936 - pohybová spolupráce
    Panama premiéra: sezona 1939/1940 - pohybová spolupráce
    Z pohádky do pohádky premiéra: sezona 1939/1940 - asistent choreografie

    Role:

    Carmen premiéra: sezona 1900/1901 - Španělský tanec, Španělský tanec, Tanec
    Werther premiéra: sezona 1902/1903 - Fricek
    Prodaná nevěsta premiéra: sezona 1908/1909 - Furianta tančí
    Aida premiéra: sezona 1912/1913 - Tance, Egyptský tanec
    Sen noci svatojanské premiéra: sezona 1912/1913 - Hrachový květ
    Tannhäuser a zápas pěvců na Wartburce premiéra: sezona 1912/1913 - Bacchanale tančí
    Královna loutek premiéra: sezona 1913/1914 - Bébé, Bubeník
    Rokoko premiéra: sezona 1913/1914 - Anetta
    Z pohádky do pohádky premiéra: sezona 1913/1914 - Princezna Zlatovláska, Šestnácté století, Březen, Vodní víla, Milena, jeho choť
    Pohádka o Honzovi premiéra: sezona 1914/1915 - Třetí víla, Čtvrtá víla, První víla, Druhá víla
    Bajaja premiéra: sezona 1915/1916 - Zlatá muška
    Betlém premiéra: sezona 1915/1916 - Jozka
    Štědrovečerní sen premiéra: sezona 1915/1916 - Jaroslav, Královna vloček
    Mignon premiéra: sezona 1916/1917 - Tanec cikánů
    Princezna Hyacinta premiéra: sezona 1916/1917 - Hanička, Bajadéra, Upír, Amor
    Coppelia premiéra: sezona 1917/1918 - Svanhilda, Jarmila, Tilda, Bubeník
    Faust a Markétka premiéra: sezona 1918/1919 - Pizzikato, Scene dansante, Variace, Velké Bachanale tančí
    Lakmé premiéra: sezona 1918/1919 - Tanec Rektah
    Louisa premiéra: sezona 1919/1920 - Tanečnice
    Němá z Portici premiéra: sezona 1919/1920 - Tanec Tarantella neapolitana
    Eugen Oněgin premiéra: sezona 1920/1921 - Tanec ženců v 1. dějství tančí
    Pohostinské vystoupení družiny ruských baletních umělců (I.) premiéra: sezona 1920/1921 - Tančí
    Pohostinské vystoupení družiny ruských baletních umělců (II.) premiéra: sezona 1920/1921 - Tančí
    Pohostinské vystoupení družiny ruských baletních umělců (III.) premiéra: sezona 1920/1921 - Tančí
    Pohostinské vystoupení družiny ruských baletních umělců (IV.) premiéra: sezona 1920/1921 - Tančí
    Pohostinské vystoupení družiny ruských baletních umělců (VI.) premiéra: sezona 1920/1921 - Tančí, Tančí
    Poslední pohostinské vystoupení družiny ruských baletních umělců (V.) premiéra: sezona 1920/1921 - Tančí, Tančí
    Poslední pohostinské vystoupení družiny ruských baletních umělců (VII.) premiéra: sezona 1920/1921 - Tančí
    Sylvia premiéra: sezona 1920/1921 - Otrok
    Bratři Karamazovi premiéra: sezona 1921/1922 - Arina
    Labutí jezero premiéra: sezona 1921/1922 - Odetta
    Legenda o Josefu premiéra: sezona 1921/1922 - První nezahalená žena
    Matěj Poctivý premiéra: sezona 1921/1922 - Mici
    Zlatý závoj premiéra: sezona 1921/1922 - Stříbro, Jiná lesní ženka, Děvče, Hoch
    Židovka premiéra: sezona 1921/1922 - Pas de deux, Divertissement tančí, Divertissement tančí, Entrée de ballet, Pas de six, Piccicato, Tarantella, Finale tančí, Tance v 1. a 3. dějství
    Louskáček premiéra: sezona 1922/1923 - Cukrová víla, Ruska, Rus
    Labutí jezero premiéra: sezona 1923/1924 - Odetta, Labuť, Děvčátko/Vesnická dívka
    Spící krasavice premiéra: sezona 1923/1924 - Dobrá víla Viola
    Car a tesař premiéra: sezona 1924/1925 - Holandský tanec ve 3. jedn.
    Istar premiéra: sezona 1924/1925 - Milenka, Hlavní kněžka Istařina
    Královna loutek premiéra: sezona 1924/1925 - Královna loutek, Španělka, Žaponka
    Pan Twardowski premiéra: sezona 1924/1925 - Bílá kočka, Královna podzemí, Královna upírů, Královna Orientu, Polka, Polka
    Petruška premiéra: sezona 1924/1925 - Tamenda/Tanečnice, Cikánka
    Příhody Lišky Bystroušky premiéra: sezona 1924/1925 - Druhá vážka
    Šeherazáda premiéra: sezona 1924/1925 - Hlavní otrokyně
    Doktor Faust (Mefistofela) premiéra: sezona 1925/1926 - Spartská Helena, Malá nestvůra, Jejich dcera
    Hedy premiéra: sezona 1925/1926 - Milostný tanec pirátů
    Hračková skříňka premiéra: sezona 1925/1926 - Panenka
    Legenda o Josefu premiéra: sezona 1925/1926 - Sulamit
    Z pohádek naší babičky premiéra: sezona 1925/1926 - Kráska
    Zmatek premiéra: sezona 1925/1926 - Isabella-tanec
    Carmen premiéra: sezona 1926/1927 - Španělský tanec
    Čert a Káča premiéra: sezona 1926/1927 - Tančí
    Dědův odkaz premiéra: sezona 1926/1927 - Tančí
    Kdo je na světě nejmocnější? premiéra: sezona 1926/1927 - Sluneční princ
    Švanda dudák premiéra: sezona 1926/1927 - Odzemek
    Němá z Portici premiéra: sezona 1927/1928 - Tanec Bolero, Tanec Tarantella neapolitana
    Raymonda premiéra: sezona 1927/1928 - Arabská tanečnice, Španělská tanečnice
    Skleněná panna premiéra: sezona 1927/1928 - Dáma
    Šelma sedlák premiéra: sezona 1927/1928 - Polka ve 2. jednání
    Undina premiéra: sezona 1927/1928 - Tančí
    Armida premiéra: sezona 1928/1929 - Tance
    Bratři Karamazovi premiéra: sezona 1928/1929 - Tančí
    Halka premiéra: sezona 1928/1929 - Tančí v 1.j.
    Prodaná nevěsta (Komická opera Paříž) premiéra: sezona 1928/1929 - Polku tančí, Furianta tančí, Skočnou tančí
    Z pohádky do pohádky premiéra: sezona 1928/1929 - Princezna Zlatovláska, Milena, Krasavice, Růženka, Šestnácté století, Svatojanská muška
    Babička pokračuje premiéra: sezona 1929/1930 - Královna květin, Druhá krasavice, Popelka, Děvečka
    Debora premiéra: sezona 1929/1930 - Tančí
    Ples v opeře premiéra: sezona 1929/1930 - Tanec tango a fox
    Signorina Gioventu (Slečna Mladost) premiéra: sezona 1929/1930 - Signorina Gioventu
    Pavoučí hostina premiéra: sezona 1930/1931 - Jepice, Motýl
    Pták Ohnivák premiéra: sezona 1930/1931 - Pták Ohnivák
    Slovácká neděle premiéra: sezona 1930/1931 - 4. obraz tančí
    Strojník Hopkins premiéra: sezona 1930/1931 - Tanec Tango
    Myrtho (Pastýřka Myrtho) premiéra: sezona 1931/1932 - Myrtho
    Polovecké tance premiéra: sezona 1931/1932 - Polovecký hoch, Polovecká dívka
    Uspavač premiéra: sezona 1931/1932 - Panenka, Uspavačka
    Verbování premiéra: sezona 1931/1932 - Markytánka
    Don Quichotte premiéra: sezona 1932/1933 - Baletní sólo ve 4. dějství
    Král Roger premiéra: sezona 1932/1933 - Tančí
    Louisa premiéra: sezona 1932/1933 - Tanečnice
    Perníková chaloupka premiéra: sezona 1932/1933 - Tančí
    Piková dáma premiéra: sezona 1932/1933 - Pastýřka, Pastýř
    Rajská zahrada premiéra: sezona 1932/1933 - Tančí
    Raymonda premiéra: sezona 1932/1933 - Princezna Raymonda
    Aida premiéra: sezona 1933/1934 - Tanec s meči, Egyptský tanec
    Pohádka o Honzovi premiéra: sezona 1933/1934 - Lesní víla
    Růžový kavalír premiéra: sezona 1933/1934 - Jeho pomocník
    Samson a Dalila premiéra: sezona 1933/1934 - Tančí
    Špalíček premiéra: sezona 1933/1934 - Ďábelská tanečnice, Dvorní tanečnice
    Zakletý princ premiéra: sezona 1933/1934 - Tančí
    Jasice premiéra: sezona 1934/1935 - Tančí
    Mazepa premiéra: sezona 1934/1935 - Tanec "hopak"
    Carmen premiéra: sezona 1935/1936 - Ve 2. jednání tančí, Ve 4. jednání tančí
    Koštana premiéra: sezona 1935/1936 - Tanec ve IV. dějství
    Labutí jezero premiéra: sezona 1935/1936 - Odilia
    Mefistofeles premiéra: sezona 1935/1936 - Tančí
    Eugen Oněgin premiéra: sezona 1936/1937 - Tančí
    Kníže Igor premiéra: sezona 1936/1937 - Tanec Finale, Tanec poloveckých dívek
    Mignon premiéra: sezona 1936/1937 - Tanec cikánů
    Mozart ve Stavovském divadle premiéra: sezona 1936/1937 - Hospodyňka
    Princezna Hyacinta premiéra: sezona 1936/1937 - Cikánka z Biscaye, Semiramis, Její družka
    Síla osudu premiéra: sezona 1936/1937 - Tance
    Čert na vsi premiéra: sezona 1937/1938 - Jeho svědomí
    Hedy premiéra: sezona 1937/1938 - Milostný tanec pirátů
    Modrý květ premiéra: sezona 1937/1938 - Modrý květ, Lesní víla, I. dvorní dáma
    Faust a Markéta premiéra: sezona 1938/1939 - Bacchanale tančí
    Fra Diavolo premiéra: sezona 1938/1939 - Tanec Tarantela
    Gisela premiéra: sezona 1938/1939 - Myrta
    Louskáček premiéra: sezona 1938/1939 - Cukrová víla, Královna sněhu
    Šeherezáda premiéra: sezona 1938/1939 - Gajdamat
    Z pohádky do pohádky premiéra: sezona 1939/1940 - Princezna Zlatovláska, Krasavice, Vodní víla
    Amaya premiéra: sezona 1940/1941 - První obraz tančí
    Čarodějná láska premiéra: sezona 1940/1941 - Luisa, Baile Bulerias, Tanec lásky, Tanec hry s přízrakem
    Královna loutek premiéra: sezona 1940/1941 - Královna loutek
    Sirotek premiéra: sezona 1940/1941 - Jaro, Tanec: Jarní nálada, Podzim
    Velký džbán premiéra: sezona 1940/1941 - Nella, Tarantella, Mimická scéna, Pijácká scéna, Coda, Tanec Nelly
    Andersen premiéra: sezona 1941/1942 - Papírová tanečnice
    Joan ze Zarissy premiéra: sezona 1941/1942 - Pieretta
    Štědrovečerní sen premiéra: sezona 1941/1942 - Královna vloček
    Mlýn na ženy premiéra: sezona 1942/1943 - Paňmáma Kateřina
    Pohádka o Honzovi premiéra: sezona 1942/1943 - Dvořan, Lesní víla
    Prometheus premiéra: sezona 1942/1943 - Nike
    Violetta premiéra: sezona 1942/1943 - Cikánka - tanec
    Harlekýnovy miliony premiéra: sezona 1943/1944 - Kolombina
    Prodaná nevěsta premiéra: sezona 1943/1944 - Skočnou tančí
    Sylfidy premiéra: sezona 1945/1946 - Tančí
    Jarní symfonie premiéra: sezona 1946/1947 - Tančí
    Rudý mák premiéra: sezona 1946/1947 - Rušitelka snu
    Aida premiéra: sezona 1947/1948 - Tanec kněžek
    Cagliostro ve Varšavě premiéra: sezona 1947/1948 - Hraběnka
    Popelka premiéra: sezona 1947/1948 - Víla Podzimu
    Večer W. A. Mozarta premiéra: sezona 1947/1948 - Lisettina přítelkyně
    Filosofská historie premiéra: sezona 1948/1949 - Paní Roubínková
    Chopiniana premiéra: sezona 1948/1949 - Tančí
    Prodaná nevěsta premiéra: sezona 1948/1949 - Skočnou tančí
    Šípková Růženka premiéra: sezona 1948/1949 - Královna
    Romeo a Julie premiéra: sezona 1949/1950 - Monteková
    Sněguročka premiéra: sezona 1949/1950 - Tanec ptáků v 1. obraze, Chorovod
    Krysař premiéra: sezona 1951/1952 - Zvědavá žena
    Popelka premiéra: sezona 1951/1952 - Tanečnice s hadem
    Jánošík premiéra: sezona 1952/1953 - Matka nevěsty
    Labutí jezero premiéra: sezona 1954/1955 - Vladařka
    Prodaná nevěsta premiéra: sezona 1954/1955 - Skočnou tančí

    Seznam představení

    Dostupná dokumentace:

    Fotogalerie:

    Aida - 10.03.1934, Zdenka Zabylová (Tanec s meči)
    Aida - 10.03.1934, Zdenka Zabylová (Tanec s meči)

    Cagliostro ve Varšavě - 26.05.1948, Zdenka Zabylová (Hraběnka)<br>(foto: Josef Heinrich)
    Cagliostro ve Varšavě - 26.05.1948, Zdenka Zabylová (Hraběnka)
    (foto: Josef Heinrich)

    Filosofská historie - 09.07.1949 (Helena Fenclová, Miloslav Šťastný, Zdenka Zabylová)<br>(foto: Josef Heinrich)
    Filosofská historie - 09.07.1949 (Helena Fenclová, Miloslav Šťastný, Zdenka Zabylová)
    (foto: Josef Heinrich)

    Jarní symfonie - 25.01.1947 (Zdenka Zabylová, Vlastimil Jílek)<br>(foto: Josef Heinrich)
    Jarní symfonie - 25.01.1947 (Zdenka Zabylová, Vlastimil Jílek)
    (foto: Josef Heinrich)

    Joan ze Zarissy - 31.03.1942, Zdenka Zabylová (Pieretta)<br>(foto: Josef Heinrich)
    Joan ze Zarissy - 31.03.1942, Zdenka Zabylová (Pieretta)
    (foto: Josef Heinrich)

    Labutí jezero - 11.02.1955 Zdenka Zabylová (Vladařka)<br>(foto: Jaromír Svoboda)
    Labutí jezero - 11.02.1955 Zdenka Zabylová (Vladařka)
    (foto: Jaromír Svoboda)

    Labutí jezero - 11.02.1955, I. Keplerová, Z. Zabylová (Vladařka, vpředu), J. Knížková, N. Sobotková
    Labutí jezero - 11.02.1955, I. Keplerová, Z. Zabylová (Vladařka, vpředu), J. Knížková, N. Sobotková

    Louskáček - 04.12.1938, Zdenka Zabylová (Cukrová víla)<br>(foto: Josef Heinrich)
    Louskáček - 04.12.1938, Zdenka Zabylová (Cukrová víla)
    (foto: Josef Heinrich)

    Modrý květ - 17.11.1937 Zdenka Zabylová (I. dvorní dáma), Karel Pirník (I. dvorní pán)<br>(foto: Josef Heinrich)
    Modrý květ - 17.11.1937 Zdenka Zabylová (I. dvorní dáma), Karel Pirník (I. dvorní pán)
    (foto: Josef Heinrich)

    Popelka - 08.01.1948, Zdenka Zabylová (Víla Podzimu)<br>(foto: Václav Chochola)
    Popelka - 08.01.1948, Zdenka Zabylová (Víla Podzimu)
    (foto: Václav Chochola)

    Rokoko - 02.02.1914 (Anna Soukupová, Marta Aubrechtová, Zdenka Zabylová)
    Rokoko - 02.02.1914 (Anna Soukupová, Marta Aubrechtová, Zdenka Zabylová)

    Rudý mák - 05.07.1947, Zdenka Zabylová (Rušitelka snu)<br>(foto: Josef Heinrich)
    Rudý mák - 05.07.1947, Zdenka Zabylová (Rušitelka snu)
    (foto: Josef Heinrich)

    Z pohádky do pohádky - 24.09.1939 Zdenka Zabylová (Krasavice)
    Z pohádky do pohádky - 24.09.1939 Zdenka Zabylová (Krasavice)

    Z pohádky do pohádky - 24.09.1939 Zdenka Zabylová (Princezna Zlatovláska)
    Z pohádky do pohádky - 24.09.1939 Zdenka Zabylová (Princezna Zlatovláska)

    Z pohádky do pohádky - 24.09.1939, J. Berger (Čert), J. Müller (Jehlička), Z. Zabylová (Krasavice)
    Z pohádky do pohádky - 24.09.1939, J. Berger (Čert), J. Müller (Jehlička), Z. Zabylová (Krasavice)

    Z pohádky do pohádky - 24.09.1939, uprostřed: A. Berger, J. M. Gottlieb, Z. Zabylová, Z. Folprecht<br>(foto: Josef Heinrich)
    Z pohádky do pohádky - 24.09.1939, uprostřed: A. Berger, J. M. Gottlieb, Z. Zabylová, Z. Folprecht
    (foto: Josef Heinrich)

    Z pohádky do pohádky - 24.09.1939, Zdenka Zabylová (Princezna Zlatovláska)<br>(foto: Josef Heinrich)
    Z pohádky do pohádky - 24.09.1939, Zdenka Zabylová (Princezna Zlatovláska)
    (foto: Josef Heinrich)

    Zdenka Zabylová (civilní fotografie)<br>(foto: Balzar)
    Zdenka Zabylová (civilní fotografie)
    (foto: Balzar)

    Zdenka Zabylová (civilní fotografie)
    Zdenka Zabylová (civilní fotografie)