loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

  Tereza Mátlová

   

  Životopis:

  Po studiích hry na flétnu, klavíru a zpěvu v Kühnově dětském sboru absolvovala operní zpěv na pražské Akademii múzických umění u doc. Magdaleny Hájossyové a ve studiu nadále pokračuje u prof. Vlasty Hudecové v Bratislavě. Zúčastnila se mnoha mistrovských kurzů, mimo jiné u prof. Helmutha Rillinga na stuttgartské Bachově Akademii.
  Jako Violetta Valéry debutovala v říjnu 2014 v Severočeském divadle v Ústí nad Labem, v sezóně 2015/2016 pak jako Gilda ve Verdiho opeře Rigoletto. Dále ztvárnila titulní roli Krásné Heleny v operetě Jacquese Offenbacha a v Bizetově opeře Lovci perel roli Leily. V Severočeském divadle v Ústí nad Labem vystupuje v dalších titulních rolích, jako je Marica v Kálmánově operetě Hraběnka Marica, Eliška v muzikálu Noc na Karlštejně, Miss Dolores del Monte v operetě J. Beneše Růže z Argentiny. V roce 2015 vystoupila v premiéře inscenace opery Kouzelná flétna W. A. Mozarta v roli Paminy v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.
  Od sezóny 2015/2016 spolupracuje s Národním divadlem v Praze jako hostující sólistka, kde účinkuje v opeře Carmen. Na Mezinárodním operním festivalu v irském Wexfordu se představila v roli Druhé dámy v Kouzelné flétně a jako Agáta v Respighiho La Fiamma pod vedením Enriqua Mazolly, v roli Astaroth opery Karla Goldmarka Královna ze Sáby dirigované Claudem Schnitzlerem a v roli Siebela v Gounodově Faustovi, v roli Zuzanky v Mozartově Figarově svatbě a v roli Zelide vedle slavného tenoristy Josepha Calleji v Adamově opeře Kdybych byl králem pod taktovkou Davida Aglera, jako Zerlina v Mozartovu Donu Giovannim a jako Hortensie v opeře Bohuslava Martinů Mirandolína, kterou dirigoval Riccardo Frizza. V roli Hortensie se představila také na operním festivalu v italském Lugu. Na wexfordském operním festivalu získala za své výkony cenu nadace Gerharda Arnolda jako absolutní Talent roku. V tuzemských operních domech se představila v roli První žínky v Dvořákově Rusalce v divadle J. K. Tyla v Plzni, v roli Pasáčka v Pucciniho Tosce a v roli Barbariny ve Figarově svatbě v Národním divadle. V této roli navštívila s operním souborem Národního divadla také Japonsko, pro MozArt operu Praha ve Stavovském divadle vytvořila roli Zerliny v Donu Giovannim. Dále se představila jako Ines ve Verdiho opeře Trubadúr a jako Serpina v Pergolesiho opeře Služka paní. Věnuje se také koncertní činnosti doma i v zahraničí.
  Spolupracuje se Simonem Strandagem v Bachovských kantátách na drážďanské Akademii pro starou hudbu a vystoupila také na festivalu J. S. Bacha v Lipsku, na festivalu Janáčkův Máj, na festivalu Pražské jaro, na Mezinárodním festivalu v izraelském Abu–Gosh a s dílem A. Vivaldiho na festivalu v jihokorejském Jeonju-Sori. Spolupracuje se Státní filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů, Komorní filharmonií Žilina, Moravskou filharmonií Olomouc, FOK a s orchestrem Českého rozhlasu, pod vedením dirigentů, jakými jsou např. Vladimir Jurowski, Leoš Svárovský, Jin Wang, Urs Schneider.
  Je častým hostem Českého rozhlasu, České televize, TV Nova, TV Prima-VIP prostřeno. S Collegiem českých filharmoniků, s Jiřím Stivínem a houslistkou Gabrielou Demeterovou nahrála CD Kantáty Georga Philippa Telemanna a CD Kouzelné housle a také operu Mirandolína /Hortensie/ pro firmu Supraphon Label. Pro GOJA Label nahrála své sólové CD za doprovodu Moravské Filharmonie Olomouc a muzikál Les Miserables /roli Cosette/. Dvakrát se účastnila koncertních turné Evy Urbanové a Karla Gotta. V rámci projektu Podpora mladých talentů se představila jako host na koncertu barytonisty Lea Nucciho.
  Věnuje nejen opeře a operetě ale i muzikálu. Mezi její role patří Cosette v českém nastudování muzikálu Les Misérables – Bídníci, Ellen v Miss Saigon a Primadonna Carlotta Giudicelli v právě uvedeném muzikálu Fantom opery v pražské GoJa Music Hall.

  Aktualizace: duben 2017

  Role:

  Kočka na rozpálené plechové střeše premiéra: sezona 1981/1982 - Holčička
  Die Fledermaus (Netopýr) premiéra: sezona 1991/1992 - Adéla
  Carmen premiéra: sezona 1998/1999 - Frasquita
  Tosca premiéra: sezona 2000/2001 - Jitřenka
  Le nozze di Figaro – Figarova svatba premiéra: sezona 2001/2002 - Barbarina
  Adventní koncert premiéra: sezona 2002/2003 - Zpěv, Zpěv
  Lohengrin (Státní opera Praha) premiéra: sezona 1996/1997 - Páže, Páže

  Seznam představení