loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

    Martin Černý

    Životopis:

    Scénografii vystudoval na katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU (1995–2000). Během studií si vyzkoušel své představy o divadelní praxi – s režisérkou Leinweberovou v libeňské synagoze na Palmovce (Salome) a s Divadlem Kontinuo na zámku Kratochvíle (Kratochvílení 99). Podílel se samozřejmě i na školních představeních v Divadle Disk (Zojčin byt, Goldoniáda, Mária Sabína).
    Po absolutoriu školy začal hostovat na různých scénách, nejdříve s režisérem Ivanem Rajmontem, se kterým už spolupracoval během studií (např. Král Lear v Jaroslavli, Goldoniho Poprask na laguně v Divadle Na Fidlovačce, Goethův Faust, Molierův Don Juan a naposledy Steigerwaldovy Dobové tance v hradeckém Klicperově divadle, Shakespearova Marná lásky snaha na Pražském hradě, Molierova Škola žen v Mahenově divadle v Brně, Beaumarchaisova Figarova svatba v Divadle pod Palmovkou aj.).
    Vytvořil více než 150 scénických a kostýmních výprav všech žánrů v divadlech v České republice, Slovensku, Rusku a Rakousku. Jeho scénografickou spolupráci (často i včetně kostýmních návrhů) vyhledávají např. režiséři Ján Ďurovčík (Malováno na skle a Donaha! v Divadle F. X. Š. v Liberci, Má vlast ve Státní opeře Praha aj.), Jiří Pokorný (Platonov je darebák v Divadle Na zábradlí), Libor Vaculík (Sen noci svatojánské ve Státní opeře Praha), David Drábek (Sněhurka v Divadle Minor), Alice Nelis (Záplavy v Divadle Na zábradlí), Antonín Procházka (Producenti a Limonádový Joe v Hudebním divadle Karlín), Ondřej Havelka (Bohéma ve Státní opeře Praha) atd.
    S činohrou Národního divadla začal spolupracovat už v době svých studií a do současnosti je zde jako scénograf podepsán pod řadou inscenací režiséra Ivana Rajmonta (Můra, Venkov, Staří režiséři, Špinavé ruce v divadle Kolowrat, Oresteia, Nepřítel lidu, Dva vznešení příbuzní ve Stavovském divadle, Coriolanus a Žebrácká opera v Národním divadle), Hany Burešové (Pán z Prasečkova ve Stavovském divadle), Ondřeje Havelky (balet Zlatovláska ve Stavovském divadle, opera Bohéma ve Státní opeře, Hoffmannovy povídky a Příhody lišky Bystroušky v Národním divadle). V baletu spolupracuje především s Liborem Vaculíkem (Faust a Valmont ve Stavovském divadle, Sen noci svatojánské a Fantom opery ve Státní opeře). Ve Státní Opeře vytvořil scénu i k baletům Labutí jezero a Giselle.
    Působí jako i na jiných scénách, jako scénograf činoher (divadla Na zábradlí, V Dlouhé, Na Vinohradech, Na Fidlovačce, F.X. Šaldy, Klicperovo, Jihočeské, Mahenovo, MD Brno, Aréna, Akademičeskij teatr v Jaroslavli), oper ( Janáčkovo, J.K. Tyla), baletů (J.K. Tyla, Oper Graz, SND Bratislava, Moravské divadlo Olomouc, Štátne divadlo Košice, Slovenské divadlo tanca), operet ( Janáčkovo, HD Karlín, Štátne divadlo Košice) a muzikálů (HD Karlín, Kalich, Broadway, Hybernia).
    V rámci Soutěžní přehlídky současné taneční tvorby ČR 2011 získal čestné uznání za vynikající scénografické řešení baletů Faust, Giselle a Zvoník od Matky Boží. Za scénu k inscenaci Polední úděl v režii Hany Burešové v Divadle v Dlouhé získal Cenu Alfréda Radoka za rok 2011.
    Je externím pedagogem Katedry scénografie DAMU a od roku 2014 uměleckým šéfem sekce výroby Národního divadla.

    Aktualizace: duben 2017

    Inscenátor:

    Můra premiéra: sezona 1998/1999 - scéna, kostýmy
    Oresteia premiéra: sezona 2001/2002 - scéna, kostýmy, scéna, kostýmy, scéna, kostýmy
    Venkov premiéra: sezona 2002/2003 - scéna, kostýmy
    Coriolanus premiéra: sezona 2003/2004 - scéna, kostýmy
    Škola pomluv premiéra: sezona 2004/2005 - scéna
    Zlatovláska premiéra: sezona 2005/2006 - scéna
    Tři životy – Benefice Vlasty Chramostové premiéra: sezona 2006/2007 - scéna, kostýmy
    Dva vznešení příbuzní premiéra: sezona 2007/2008 - scéna
    Staří režiséři – We Got Him! premiéra: sezona 2007/2008 - scéna
    Nepřítel lidu premiéra: sezona 2008/2009 - scéna
    Faust premiéra: sezona 2009/2010 - scéna
    Hoffmannovy povídky premiéra: sezona 2009/2010 - scéna
    Žebrácká opera premiéra: sezona 2009/2010 - scéna
    Špinavé ruce premiéra: sezona 2010/2011 - scéna
    Fantom Opery (SOP) premiéra: sezona 2011/2012 - scéna
    Giselle (SOP) premiéra: sezona 2011/2012 - scéna
    La Bohéme (SOP) premiéra: sezona 2011/2012 - scéna
    Labutí jezero (SOP) premiéra: sezona 2011/2012 - scéna
    Má vzdálená vlast premiéra: sezona 2011/2012 - scéna
    Pán z Prasečkova premiéra: sezona 2012/2013 - scéna
    Příhody lišky Bystroušky premiéra: sezona 2013/2014 - scéna
    Valmont premiéra: sezona 2013/2014 - scéna
    Jolanta premiéra: sezona 2015/2016 - scéna
    Nová krev - Šaráda premiéra: sezona 2015/2016 - scéna
    Nová krev - Výprava premiéra: sezona 2015/2016 - scéna
    Nová krev - Zábor premiéra: sezona 2015/2016 - scéna
    Slavík premiéra: sezona 2015/2016 - scéna
    V rytmu swingu buší srdce mé premiéra: sezona 2015/2016 - scéna
    Don Hrabal premiéra: sezona 2017/2018 - scéna
    Labutí jezero premiéra: sezona 2018/2019 - scéna
    Sametová simulace: Kabinet premiéra: sezona 2019/2020 - scéna
    Má vlast (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2005/2006 - kostýmy
    Sen noci svatojanské (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2005/2006 - scéna
    Labutí jezero (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2006/2007 - scéna
    Fantom Opery (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2007/2008 - scéna
    Bohéma (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2008/2009 - scéna
    Má vlast (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2008/2009 - kostýmy
    Giselle (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2010/2011 - scéna
    Fantom Opery (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2011/2011 - scéna

    Spolupráce na inscenacích:

    Nebyl jen Hamlet – Benefice Radovana Lukavského premiéra: sezona 2002/2003 - výtvarná spolupráce
    Plebejci zkoušejí povstání premiéra: sezona 2003/2004 - výtvarná spolupráce
    Porcelánová váza premiéra: sezona 2003/2004 - scénografická spolupráce
    Labutí jezero premiéra: sezona 2008/2009 - umělecký ředitel výroby
    Národní čítanka (scénické čtení) premiéra: sezona 2009/2010 - scénografická spolupráce
    Čarodějův učeň / Krabat premiéra: sezona 2012/2013 - umělecký ředitel výroby
    Vidím nevidím premiéra: sezona 2012/2013 - umělecký ředitel výroby
    Les premiéra: sezona 2013/2014 - umělecký ředitel výroby
    Příhody lišky Bystroušky premiéra: sezona 2013/2014 - umělecký ředitel výroby
    Romeo a Julie premiéra: sezona 2013/2014 - umělecký ředitel výroby
    Antiformalistický jarmark premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
    Audience u královny premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
    La Bayadere premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
    Ohad Naharin: decadance premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
    Orango premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
    Othello, benátský mouřenín premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
    Podivuhodné cesty Julese Verna premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
    Rudá Marie premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
    Z mrtvého domu premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
    Zemětřesení v Londýně premiéra: sezona 2014/2015 - umělecký ředitel výroby
    Andrea Chénier premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Experiment myší ráj premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Jako břitva (Němcová) premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Juliette (Snář) premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Louskáček a Myšák Plyšák premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Madama Butterfly premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Malý princ premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Manon Lescaut premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Modrý pták premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Norma premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Popelka (La cenerentola) premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Romeo a Julie premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Sen čarovné noci premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Spolu/Sami premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    V rytmu swingu buší srdce mé premiéra: sezona 2015/2016 - umělecký ředitel výroby
    Cube premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Dotkni se vesmíru a pokračuj premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Chvění premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Chytračka premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Krakatit premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Krvavá svatba premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Křehkosti, tvé jméno je žena premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Lohengrin premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Malá mořská víla premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Měsíc premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Mlynářova opička premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Na moři, zírám nahoru premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Orfeus v podsvětí premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Poprask v opeře premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Pýcha a předsudek premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Snění premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Sólo pro nás dva premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Spalovač mrtvol premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Tosca premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Tři sestry premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Žádný člověk premiéra: sezona 2016/2017 - umělecký ředitel výroby
    Billy Budd premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Cesta premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Don Hrabal premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Faust premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Figarova svatba premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Jsme v pohodě premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Louskáček – Vánoční příběh premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Marná opatrnost (La Fille mal gardée) premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Maryša premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Maškarní ples premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Nabucco premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Noční sezóna premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Nová Atlantida premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Slovanský temperament premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Sternenhoch premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Timeless premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Vítejte v Thébách premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Výlety páně Broučkovy premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Werther premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Zbyhoň! premiéra: sezona 2017/2018 - umělecký ředitel výroby
    Dalibor premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Fascinace Wagnerem premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Fidelio premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Jonny vyhrává premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Kouzelná země premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Kylián – Mosty času premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Kytice premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Labutí jezero premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Láska ke třem pomerančům premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Libuše premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Misantrop premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Mozart... a ti druzí premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Návštěva premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Netrpělivost srdce premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Plukovník Švec premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Proměny premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Proslov k národu premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Tramvestie premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Za krásu premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Zahrada premiéra: sezona 2018/2019 - umělecký ředitel výroby
    Kosmos premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
    Král Oidipús premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
    Kylián – Mosty času premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
    Lolita premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
    Oběd u Wittgensteina premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
    Sametové baletní gala premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
    Slavnostní galakoncert ke znovuotevření Státní opery premiéra: sezona 2019/2020 - umělecký ředitel výroby
    Jelizaweta Bam (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2001/2002 - výtvarník
    Rytíř a smrt (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2001/2002 - výtvarník

    Seznam představení

    Dostupná dokumentace:

    Fotogalerie:

    Pán z Prasečkova - 22.11.2012 Martin Černý - scéna<br>(foto: Hana Smejkalová)
    Pán z Prasečkova - 22.11.2012 Martin Černý - scéna
    (foto: Hana Smejkalová)