loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

  Ondřej Socha

   

  Životopis:

  Narodil se v Praze. Hudbě a zejména zpěvu se věnuje již od dětství. V roce 2009 absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Jiřího Kotouče, ke kterému stále dochází. Kromě toho se zdokonaluje na Accademia Lirica Santa Croce in Trieste.
  Již během studia začal aktivně vystupovat. Je stálým hostem Státní opery Praha a hostem operních scén v Plzni, Ústí nad Labem a Liberci. Od roku 2004 jsme jej mohli vidět mimo jiné jako Dona Ottavia v Donu Giovannim, Ponga v Turandot, Abbého v Adrianě Lecouvreur, Vaška v Prodané nevěstě, Danieliho v Sicilských nešporách, Hotelového portýra v Brittenově Smrti v Benátkách nebo Harlekýna v Komediantech. V rámci 50. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl ztvárnil roli Archanděla Michaela v opeře The Angels Lukáše Hurníka.
  Na mezinárodním jevišti debutoval v roce 2005, a to na irském Wexford Opera Festival jako Torquemada v Ravellově Španělské hodince. Z dalších operních vystoupení v zahraniční produkci vystoupil například jako Trójan v Idomeneovi na Mozart Festival La Coruna, Monostatos v Kouzelné flétně na Schwandorfer Musiksommer a Gherardo v opeře Gianni Schicchi v Terstu.
  Hojně se věnuje koncertní činnosti. Je častým hostem domácích a zahraničních festivalů. Z nejvýznamnějších koncertů jmenujme Dvořákovo Requiem v Paříži, Beethovenovu mši C dur na Svatováclavských slavnostech v Praze a Haydnovo Stvoření na festivalu Septembre Musical de L´Orne ve francouzském Alençonu. Je opakovaně zván na festival Rassegna Internazionale Capolavori di Musica Religiosa v italském Bergamu (Saint-Saëns: Vánoční oratorium, Ryba: Česká mše vánoční, Bach: Weihnachtsoratorium).
  V roce 2008 natočil Rossettiho Requiem pro německou nahrávací společnost CPO. Vystoupil s většinou českých orchestrů včetně Pražské komorní filharmonie a Pražského komorního orchestru, po boku Pražského filharmonického sboru, Českého filharmonického sboru Brno a Paris Choral Society, v hudebním nastudování Johna Shea a pod taktovkou dirigentů jako Philip Auguin, Hillary Griffiths, Johannes Moessus, Enrico Dovico, Caspar Zehnder nebo Marco Zambelli v ČR, Německu, Francii, Itálii, Rakousku, Holandsku, Španělsku, Irsku a Velké Británii.

  Aktualizace: duben 2017

  Role:

  Rigoletto premiéra: sezona 1987/1988 - Borsa
  La Bohéme (SOP) premiéra: sezona 2011/2012 - Parpignol
  Lazebník sevillský (Il barbiere di Siviglia)-(SOP) premiéra: sezona 2011/2012 - Důstojník
  Rigoletto (Státní opera Praha) premiéra: sezona 1992/1992 - Borsa
  Turandot (Státní opera Praha) premiéra: sezona 1995/1996 - Pong, Perský princ
  Treemonisha (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2002/2003 - Předák česačů bavlny
  Sicilské nešpory (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2005/2006 - Danieli, Manfredo
  Manon Lescaut (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2006/2007 - Lampář
  Death in Venice (Státní opera Praha) premiéra: sezona 2008/2009 - Hotelový portýr

  Seznam představení