loading
 
 

tisknout stránku

zpět zpět

vyhledat vyhledat

  Markéta Dvořáková - hudební skladatelka

  Životopis:

  Markéta Dvořáková (*1977 v Opavě) v roce 2003 absolvovala na JAMU v Brně, kde v současné době pokračuje v doktorském studijním programu se zaměřením na multimediální tvorbu.
  Během posledního desetiletí získala pětkrát významná ocenění v celostátní soutěži Generace, v roce 2002 byla nominována na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku za Žirafí operu a o rok později obdržela cenu Nadace Leoše Janáčka a cenu ministryně školství. Absolvovala řadu mezinárodních kurzů pod vedením renomovaných lektorů (V. Globokar, O. Balakauskas, Ch. Wolf, A. Lucier, Y. Bosseur). Její skladby zazněly na festivalech Forfest v Kroměříži, Janáčkův máj v Ostravě, Expozice nové hudby v Brně, VN:M festivalu v rakouském Grazu, na festivalu soudobé české hudby v Los Angeles, mezinárodním festivalu Gegenwelten v Heidelbergu, v rámci série Kraakgeluiden v Amsterdamu a řadě dalších pódiích u nás i v zahraničí. Interpretace jejích děl se ujaly přední soubory a sólisté (SF Brno, JFO, flétnistka Carine Lévine, dirigent Zsolt Nagy a další). Jako composer in residence působila ve Werkstatt Graz.
  Markéta Dvořáková je členkou souboru Ensemble Marijan, který se specializuje na improvizovanou hudbu a multimediální projekty, a spoluzakladatelkou skladatelských sdružení HUDBABY a Multi-Art.
  Její Žirafí opera měla světovou premiéru v rámci projektu opery Národního divadla Bušení do železné opony 10. listopadu 2002 ve Stavovském divadle.

  Je autorem titulů:

  MrTVá? (Opera)
  Žirafí opera (Opera)

  Textové a hudební úpravy:

  MrTVÁ? (Bušení do železné opony VIII.) premiéra: sezona 2004/2005 - autor libreta

  Seznam představení

  Dostupná dokumentace: