Bolero a viac... (SND Bratislava) (Balet)
Stavovské divadlo, od 02.12.2007 do 02.12.2007 (1x)
Předloha
Bolero - Maurice Ravel
Zmena
Keď umrieť znamená žiť
Stretnutie s labuťou
Popis
Jsou věci, které nezevšední…. Podzim, Národní divadlo v Praze a hostování Slovenského národního divadla k sobě již neodmyslitelně patří. A jako každý rok, tak i letos přivítáme na scéně Stavovského divadla baletní soubor z Bratislavy. Diváci budou mít tentokrát příležitost zhlédnout komponovaný večer moderních choreografií z dílny uměleckého šéfa Baletu SND Mária Radačovského a Igora Holováče.

BOLERO
Hudba: Maurice Ravel
Choreografie a režie: Mário Radačovský

Ravelovo Bolero už oslovilo mnoho choreografů a to zejména svým dramatickým nábojem a strhující energií. Mário Radačovský využil ve své choreografii jednoduchý koncept - šachovou hru. Bílá a černá, muž a žena, vítěz a poražený - to jsou základní kontrasty, se kterými pracuje a přes které rozehrává svou hru na jevišti. Postupně do své partie vtahuje i diváky přičemž věří, že nakonec zvítězí divák i tanec...

KEĎ UMRIEŤ ZNAMENÁ ŽIŤ
Hudba: Arvo Pärt
Choreografie a režie: Igor Holováč

Příběh lásky inspirovaný skladbou Fratres, estonského skladatele Arvo Pärta, balancuje na hraně reálného a nereálného, běžného a pohádkového. Obraz lásky se zrcadlí v subjektivním výkladu tvůrce – choreografa. Láska v nejčistší podobě, láska, pro kterou jsme ochotni vzdát se absolutně všeho. Láska, pro kterou jsme ochotní umřít, zobrazená v pohybově expresívní a technicky náročné taneční partituře.

ZMENA
Hudba: Giacchino Rossini, Johann Sebastian Bach
Choreografie a režie: Mário Radačovský

Taneční miniatura vypovídá o důležitosti vztahů, které nevyhnutelně procházejí změnami. Milovat a respektovat lidi takové, jací jsou… Změna je život a při každém změně existuje několik jednotlivců předurčených k tomu, aby tuto změnu uskutečnili bez ohledu na nevoli ostatních. Pohybový slovník choreografa je tanečně bohatý, velmi specifický a obsahuje humor i hravost.
SND
Hostování baletu Slovenského národního divadla Bratislava. Večer tanečních miniatur. S: Keď umrieť znamená žiť (b), Stretnutie s labuťou (b) a Bolero (b) pod společným názvem Bolero a viac...