Florentinská tragédie (Musica non grata) (Koncertní provedení)
Státní opera, od 06.04.2024 do 06.04.2024 (1x)
Popis
Florentinská tragédie zazněla poprvé ve Stuttgartu 30. 1. 1917, o dva měsíce později ji Zemlinsky dirigoval v Praze (4. 3. 1917) a odtud už vedla cesta do vídeňské Dvorní opery (27. 4. 1917). Operu napsal na vlastní libreto podle nedokončené divadelní hry Oscara Wilda.

Rakouský skladatel a dirigent Alexander Zemlinsky (1871–1941) patřil ve své době k prominentní umělecké generaci Vídně. Jako operní ředitel Nového německého divadla a pravidelný host České filharmonie působil 16 let v Praze, která byla v té době světovým hudebním centrem; Zemlinsky na tom měl nemalou zásluhu. V Americe krátce po své emigraci zemřel a jeho dílo upadlo do zapomenutí; teprve od 70. let 20. století se postupně vrací na světová pódia.

Inscenaci uvádíme v rámci cyklu Musica non grata. Projekt Musica non grata oživuje umělecký odkaz skladatelek a skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nacionálním socialismem či jiným způsobem perzekvováni z důvodů náboženských, rasových, politických nebo genderových. Mezinárodní hudební a kulturní projekt České republiky a Německa, iniciovaný a organizovaný Národním divadlem a finančně podporovaný Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo.
Jedná se o koncertní provedení opery. Hráno v rámci festivalu Musica non Grata, dohromady s inscenací Svatá Zuzana. Účinkuje Orchestr a Sbor Státní opery.
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : Max Meyerfeld
Inscenátoři
Dramaturgie : Jitka Slavíková
Sbormistr : Adolf Melichar
Role
Guido Bardi, florentský princ : Josef Moravec
Simon, obchodník : Joachim Goltz
Bianca, jeho manželka : Corinna Scheurle
Celesta : Silvia Magagni
Spolupracovali
Hudební příprava : Demian Ewig
Hlavní inspicient : Miroslava Moulíková
Koncertní mistr : Michal Sedláček
Mistr světel : Hynek Dörner
Mistr zvuku : Tomáš Mugrauer
Produkce : Štěpán Piňos
Režijní spolupráce : Petr Jirsa
Vedoucí garderoby : Lenka Havlíčková
Vedoucí maskérny : Anna Škvorová
Vedoucí jevištního provozu : Pavel Dautovský