Anna Červená

 

Datum narození:

09.11.1881

Datum úmrtí:

07.02.1952

Životopis:

Narozena v Praze, zemřela v Praze. Na dráhu koloraturní sopranistky se připravovala u členky ND M.Sittové a zároveň se herecky školila u O.Sklenářové-Malé a T.Seifertové. Na scéně ND vystupovala v dětských rolích jako "malá Červená" již od pěti let. V sezóně 1898/1899 byla angažována v opeře v Plzni, 15.9.1900 se stala sólistkou činohry ND, kde působila do 30.9.1925, kdy se vzdala další činnosti.

Role:

Noc na Karlštejně premiéra: sezona 1883/1884 - Alena
Zvíkovský rarášek premiéra: sezona 1883/1884 - Markéta
Strakonický dudák premiéra: sezona 1884/1885 - Dorotka
Mam´zelle Nitouche premiéra: sezona 1890/1891 - Corina
Cyprienna premiéra: sezona 1893/1894 - Josefa
Madame Sans-Gene premiéra: sezona 1893/1894 - Julie
Svatá Alžběta premiéra: sezona 1894/1895 - Alžběta
Cesta kolem světa v 80 dnech premiéra: sezona 1898/1899 - Markéta
Lakomec premiéra: sezona 1898/1899 - Elisa
Potopený zvon premiéra: sezona 1899/1900 - První lesní ženka
Antigona premiéra: sezona 1900/1901 - Ismena
Blázinec v prvním poschodí premiéra: sezona 1900/1901 - Katynka
Byl jednou jeden král premiéra: sezona 1900/1901 - Třetí dvorní dáma
Čekanky premiéra: sezona 1900/1901 - Josefína
Červený talár premiéra: sezona 1900/1901 - Berta
Figarova svatba premiéra: sezona 1900/1901 - Cherubín
Figarova svatba premiéra: sezona 1900/1901 - Cherubin
M. D. Rettigová premiéra: sezona 1900/1901 - Frony
Maloměstské tradice premiéra: sezona 1900/1901 - Růžena
Manželové paní Leontiny premiéra: sezona 1900/1901 - Isabela de Vermeuil
Michuovic dcerušky premiéra: sezona 1900/1901 - Blanche Marie
Mořská panna premiéra: sezona 1900/1901 - Mladá paní
Šibalství Skapinova premiéra: sezona 1900/1901 - Zerbinetta
Ustupte ženám! premiéra: sezona 1900/1901 - Renáta
V panském čeledníku premiéra: sezona 1900/1901 - Jiřík
Vyzvání k tanci premiéra: sezona 1900/1901 - Matylda
Žižkova smrt premiéra: sezona 1900/1901 - Posel
Bearňanka premiéra: sezona 1901/1902 - Bettina
Emigrant premiéra: sezona 1901/1902 - Pepka
Hernani premiéra: sezona 1901/1902 - Jaquez
Jedenácté přikázání premiéra: sezona 1901/1902 - Julie
Josef Kajetán Tyl premiéra: sezona 1901/1902 - Ludmila
Karikatury premiéra: sezona 1901/1902 - Ignác
Kontrolor spacích vagonů premiéra: sezona 1901/1902 - Angela
Macbeth premiéra: sezona 1901/1902 - Zjev krvavého dítěte
Marnotratník premiéra: sezona 1901/1902 - Amalie
Miss Hobbs premiéra: sezona 1901/1902 - Charles, sluha
Mravní výchova premiéra: sezona 1901/1902 - Tonička
Netopýr premiéra: sezona 1901/1902 - Ida
Píseň Fortuniova premiéra: sezona 1901/1902 - Max
Preciosky premiéra: sezona 1901/1902 - Marlotta, Marotta
Revisor premiéra: sezona 1901/1902 - Marie Antonovna
Sen noci svatojanské premiéra: sezona 1901/1902 - Hermie
Soud lásky premiéra: sezona 1901/1902 - Brianda z Luny
Zaza premiéra: sezona 1901/1902 - Natalie
Dáma s kameliemi premiéra: sezona 1902/1903 - Nichetta
Domov premiéra: sezona 1902/1903 - Terezka
Dvé šlechticů veronských premiéra: sezona 1902/1903 - Lucetta, komorná Juliina
Gazdina roba premiéra: sezona 1902/1903 - Poluša
Krásná Helena premiéra: sezona 1902/1903 - Bacchis
Lapený Samsónek premiéra: sezona 1902/1903 - Plachá
Má syna premiéra: sezona 1902/1903 - Zozo
Měšťáci premiéra: sezona 1902/1903 - Chlapec
Mirandolina premiéra: sezona 1902/1903 - Mirandolina, Dejanira
Naši furianti premiéra: sezona 1902/1903 - Verunka
Neklan premiéra: sezona 1902/1903 - Hostivít, Neklanův syn
Netopýr premiéra: sezona 1902/1903 - Ida
Nový clown premiéra: sezona 1902/1903 - Rosie Platt
Olga Rubešová premiéra: sezona 1902/1903 - Marta - dítě
Polopanny premiéra: sezona 1902/1903 - Marta
Sládci premiéra: sezona 1902/1903 - Vojtěška
Spravedlnost premiéra: sezona 1902/1903 - Mína
Svět malých lidí premiéra: sezona 1902/1903 - Tonča Řeháková
Zdravý nemocný premiéra: sezona 1902/1903 - Angelika
Zimní pohádka premiéra: sezona 1902/1903 - Mopsa
Blíženka premiéra: sezona 1903/1904 - Angeolina, panská
Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1903/1904 - Lísa
Děti kapitána Granta premiéra: sezona 1903/1904 - Elmína
Jenerál bez vojska premiéra: sezona 1903/1904 - Eugen
Milenci premiéra: sezona 1903/1904 - Zuzana Grégeoisová
Můstek premiéra: sezona 1903/1904 - Roza
Strážní andělé premiéra: sezona 1903/1904 - Blanche Taverny
Tažní ptáci premiéra: sezona 1903/1904 - Ema
Tragedie člověka premiéra: sezona 1903/1904 - Rafael, Hippia, Helena
Tvrdohlavá žena premiéra: sezona 1903/1904 - Terezka
V říši tulipánků premiéra: sezona 1903/1904 - Hloupá slečinka
Vodní družstvo premiéra: sezona 1903/1904 - Boženka
Anglicky snadno a rychle premiéra: sezona 1904/1905 - Betty
Cop premiéra: sezona 1904/1905 - Lidka
Dolorosa premiéra: sezona 1904/1905 - Polda Chválová
Doňa Sanča premiéra: sezona 1904/1905 - Mercedes
Dvojí methoda premiéra: sezona 1904/1905 - Klementina
Gero premiéra: sezona 1904/1905 - Imma
Chlapík Crichton premiéra: sezona 1904/1905 - Eliza
Její systém premiéra: sezona 1904/1905 - Berta Volfová
Manžel premiéra: sezona 1904/1905 - Její dcera
Návrat z Jerusalema premiéra: sezona 1904/1905 - Andrée Daincourtová
O lehkovážném Pierrotovi premiéra: sezona 1904/1905 - Louisette
Oklikou premiéra: sezona 1904/1905 - Lucienne
Palackého třída čís. 27 premiéra: sezona 1904/1905 - Nanynka
Salome premiéra: sezona 1904/1905 - Salome
Strakonický dudák premiéra: sezona 1904/1905 - Dorotka
Zimní pohádka premiéra: sezona 1904/1905 - Mopsa
Betlém premiéra: sezona 1905/1906 - Madlena
Bratrství premiéra: sezona 1905/1906 - Vlasta Součková
Člověk nikdy neví premiéra: sezona 1905/1906 - Dolly Clandonová
Ejhle člověk! premiéra: sezona 1905/1906 - Božka Váchová
Jiříkovo vidění premiéra: sezona 1905/1906 - Efrozina
Julius Caesar premiéra: sezona 1905/1906 - Sluha Julia Caesara
Logika srdce premiéra: sezona 1905/1906 - Francoise Verniéres
Lucerna premiéra: sezona 1905/1906 - Hanička
Paličova dcera premiéra: sezona 1905/1906 - Prokop
Sirotek premiéra: sezona 1905/1906 - Lída, Jiná víla podobná Lídě
Slečna šafářka premiéra: sezona 1905/1906 - Suzana
Zelené ovoce premiéra: sezona 1905/1906 - Blažena
Žena proti muži premiéra: sezona 1905/1906 - Paní Chantrainová
Faust premiéra: sezona 1906/1907 - Líza
Fialka premiéra: sezona 1906/1907 - Lidka Malenová
Flibustýř premiéra: sezona 1906/1907 - Janik
Ideální manžel premiéra: sezona 1906/1907 - Hraběnka Basildonová
Lehkomyslná sestra premiéra: sezona 1906/1907 - Adéla
Mnoho povyku pro nic premiéra: sezona 1906/1907 - Markéta
Terna premiéra: sezona 1906/1907 - Valerie
V nížině premiéra: sezona 1906/1907 - Nuri
Zdi Jericha premiéra: sezona 1906/1907 - Lady Lucy Derenhamová
Hanička premiéra: sezona 1907/1908 - Anděl
Janek premiéra: sezona 1907/1908 - Lízinka
Maryša premiéra: sezona 1907/1908 - Strouhalka, Maryšina babička
Oresteia premiéra: sezona 1907/1908 - Mluvčí otrokyň v domě Agamemnonově
Otec a syn premiéra: sezona 1907/1908 - Ethel Holmová
Páni premiéra: sezona 1907/1908 - Tylda
Samota premiéra: sezona 1907/1908 - Karla
Sen noci svatojanské premiéra: sezona 1907/1908 - Hermie
Skvrna premiéra: sezona 1907/1908 - Lucková
Strakonický dudák premiéra: sezona 1907/1908 - Dorotka
Válka bohů premiéra: sezona 1907/1908 - Suza
Velebníček premiéra: sezona 1907/1908 - Babbie (Barbara)
Vodopád Giessbach premiéra: sezona 1907/1908 - Lenorka
Všichni tři premiéra: sezona 1907/1908 - Lola Benýšková
Z pohádky do pohádky premiéra: sezona 1907/1908 - Růženka
Doma svatý pokoj premiéra: sezona 1908/1909 - Valentina
Dospělé děti premiéra: sezona 1908/1909 - Vili
Egyptská noc premiéra: sezona 1908/1909 - Berenice
Její otec premiéra: sezona 1908/1909 - Jana
Kníže premiéra: sezona 1908/1909 - Ratka
Motýl premiéra: sezona 1908/1909 - Sylvie Grasenová
Neznámý premiéra: sezona 1908/1909 - Spratek, Stázi, Nepostradatelná
Oasa premiéra: sezona 1908/1909 - Máňa
Othello premiéra: sezona 1908/1909 - Bianca
Travička premiéra: sezona 1908/1909 - Paní Lamperiérová
Třetí zvonění premiéra: sezona 1908/1909 - Růžena
Zvíkovský rarášek premiéra: sezona 1908/1909 - Markéta
Beatrix Cenci premiéra: sezona 1909/1910 - Azo
Bezejmenná premiéra: sezona 1909/1910 - Félicie
Čekanky premiéra: sezona 1909/1910 - Josefina
Čokoládová princezna premiéra: sezona 1909/1910 - Julie
Faust premiéra: sezona 1909/1910 - Líza
Její Milost stará paní premiéra: sezona 1909/1910 - Klára
Když réva znova kvete premiéra: sezona 1909/1910 - Alvilda
Krakonoš premiéra: sezona 1909/1910 - Jindřich
Královská Výsost premiéra: sezona 1909/1910 - Kitty
Morálka paní Dulské premiéra: sezona 1909/1910 - Hesia
Revoluční svatba premiéra: sezona 1909/1910 - Leontina
Tragedie člověka premiéra: sezona 1909/1910 - Hippia, Helena
Co si malíř naporoučí premiéra: sezona 1910/1911 - Panská
David premiéra: sezona 1910/1911 - Haggith
Domov a víra premiéra: sezona 1910/1911 - Jeho milá
Dubrovnická trilogie premiéra: sezona 1910/1911 - Ore
Janošík premiéra: sezona 1910/1911 - Cigánka
Král Václav IV. premiéra: sezona 1910/1911 - Maří
Královna loutek premiéra: sezona 1910/1911 - Královna loutek
Mrtvý velikán premiéra: sezona 1910/1911 - Niels
Penelopa premiéra: sezona 1910/1911 - Peyton
Preciosky premiéra: sezona 1910/1911 - Katuše
Překvapení z rozvodu premiéra: sezona 1910/1911 - Gabriela
Richard III. premiéra: sezona 1910/1911 - Richard, vévoda z Yorku
Rozklad premiéra: sezona 1910/1911 - Bětuška
Z čista jasna premiéra: sezona 1910/1911 - Coletta Nertalová
Ze všech nejhodnější premiéra: sezona 1910/1911 - Adrienna
Hippodamie premiéra: sezona 1911/1912 - Hoch
Modrý pták premiéra: sezona 1911/1912 - Kočka jménem Tyletka
Neklan premiéra: sezona 1911/1912 - Zbislav
Revisor premiéra: sezona 1911/1912 - Marie Antonovna
V panském čeledníku premiéra: sezona 1911/1912 - Jiřík
Vdavky slečny Beulemansovy premiéra: sezona 1911/1912 - Izabella
Živá mrtvola premiéra: sezona 1911/1912 - Maša
Anežka premiéra: sezona 1912/1913 - Pavla
Betlém premiéra: sezona 1912/1913 - Madlena
Cyprienna premiéra: sezona 1912/1913 - Josefa
Marie Viktorie premiéra: sezona 1912/1913 - Líza Fleuriotová
Paní z Rosenwaldu premiéra: sezona 1912/1913 - Julie
Potupný kvas premiéra: sezona 1912/1913 - Fiametta
Sen noci svatojanské premiéra: sezona 1912/1913 - Hermie
Smrt matky Jugovićů premiéra: sezona 1912/1913 - Bába
Strakonický dudák premiéra: sezona 1912/1913 - Zulika
Stříbrné pouzdro premiéra: sezona 1912/1913 - Neznámá dáma
Třináctý u stolu premiéra: sezona 1912/1913 - Slečna Cecilie Flindersová
Vlk premiéra: sezona 1912/1913 - Micinka
Ženy, které potkáváme premiéra: sezona 1912/1913 - Márinka
Baron Goertz premiéra: sezona 1913/1914 - Britta
Bez věna premiéra: sezona 1913/1914 - Eufrosina Potapovna
Blázen Tantris premiéra: sezona 1913/1914 - Panoš
Konvář politik premiéra: sezona 1913/1914 - Anka
Paličova dcera premiéra: sezona 1913/1914 - Prokop
Průkopnice premiéra: sezona 1913/1914 - Lucienna Davidová
Přítěž premiéra: sezona 1913/1914 - Máry
Rozkošná příhoda premiéra: sezona 1913/1914 - Jeantina
Třetí manžel premiéra: sezona 1913/1914 - Pravdomila
Zkrocení zlé ženy premiéra: sezona 1913/1914 - Kateřina
Aféra premiéra: sezona 1914/1915 - Slečna Rudová
Bibliotekář premiéra: sezona 1914/1915 - Diksonová
Dámy a husaři premiéra: sezona 1914/1915 - Nanetka
Hippolytos premiéra: sezona 1914/1915 - Služka
Houpačka premiéra: sezona 1914/1915 - Augusta
Choulostivý věk premiéra: sezona 1914/1915 - Lizzy
Jak se vám líbí premiéra: sezona 1914/1915 - Audrey
Jedenácté přikázání premiéra: sezona 1914/1915 - Julie
Kolumbus premiéra: sezona 1914/1915 - Diego (později)
Lehkomyslná sestra premiéra: sezona 1914/1915 - Adéla
Ludvík XI. premiéra: sezona 1914/1915 - Marta
Tažní ptáci premiéra: sezona 1914/1915 - Ema
Jan Výrava premiéra: sezona 1915/1916 - Kyralová
Mnoho povyku pro nic premiéra: sezona 1915/1916 - Markéta
Oklikou premiéra: sezona 1915/1916 - Lucienne
Richard III. premiéra: sezona 1915/1916 - Richard, vévoda z Yorku
Adriena Lecouvreurova premiéra: sezona 1916/1917 - Slečna Dangevilleova
Boubouroche premiéra: sezona 1916/1917 - Adéla
Čekanky premiéra: sezona 1916/1917 - Nadlesňová
Dáma s kameliemi premiéra: sezona 1916/1917 - Olympie
Jindřich IV. premiéra: sezona 1916/1917 - Falstaffův panoš
Krakonoš premiéra: sezona 1916/1917 - Jindřich
Naši furianti premiéra: sezona 1916/1917 - Terezka
Senoseč premiéra: sezona 1916/1917 - Kačena
Dubrovnická trilogie premiéra: sezona 1917/1918 - Paní Anna Menze-Bobaliová, Vica
Gazdina roba premiéra: sezona 1917/1918 - Tetka Evina
Mrtvé moře premiéra: sezona 1917/1918 - Baba
Otec premiéra: sezona 1917/1918 - Peluňková
Revoluční trilogie premiéra: sezona 1917/1918 - Rosa
Slepý mládenec premiéra: sezona 1917/1918 - Markéta
Tři staročeské veselohry premiéra: sezona 1917/1918 - Jiřík, Salomena
Bouře premiéra: sezona 1918/1919 - Žena
Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1918/1919 - Líza
Dceruška hostinského premiéra: sezona 1918/1919 - Chudák
Dvě ukolébavky premiéra: sezona 1918/1919 - Růža
Falkenštejn premiéra: sezona 1918/1919 - Mlada z Jenštejna
Smrt matky Jugovićů premiéra: sezona 1918/1919 - Bába
Děvín premiéra: sezona 1919/1920 - Žena
Jak se vám líbí premiéra: sezona 1919/1920 - Audrey
Jekatěrina Ivanovna premiéra: sezona 1919/1920 - Vychovatelka
Loupežník premiéra: sezona 1919/1920 - Cikánka
Primo vere premiéra: sezona 1919/1920 - Sestra Brigita
Revisor premiéra: sezona 1919/1920 - Marie Antonovna
Zmatená pohádka premiéra: sezona 1919/1920 - Amálie
Cyrano de Bergerac premiéra: sezona 1920/1921 - Líza
Ideální manžel premiéra: sezona 1920/1921 - Hraběnka / Lady Basildonová
Jarní svátek premiéra: sezona 1920/1921 - Květinářka
Paličova dcera premiéra: sezona 1920/1921 - Prokop
R.U.R. premiéra: sezona 1920/1921 - Sulla
Tournée premiéra: sezona 1920/1921 - Naivka
Zlatíčko premiéra: sezona 1920/1921 - Věra
Čekanky premiéra: sezona 1921/1922 - Nadlesňová
Večer malých veseloher Molierových premiéra: sezona 1921/1922 - Mlle De Brie, Coeliina komorná, Zaida
Cyprienna premiéra: sezona 1922/1923 - Josefa
Druhá paní premiéra: sezona 1922/1923 - Lady Orreyedová
Faust premiéra: sezona 1922/1923 - Líza
Jacquelina premiéra: sezona 1922/1923 - Roza
Janošík premiéra: sezona 1922/1923 - Cigánka
Lidé premiéra: sezona 1922/1923 - Velenová
Maryša premiéra: sezona 1922/1923 - Strouhalka, Maryšina teta
Mirandolina premiéra: sezona 1922/1923 - Mirandolina
Mnoho povyku pro nic premiéra: sezona 1922/1923 - Markéta
Převrat premiéra: sezona 1922/1923 - Řečná žena
Silný muž premiéra: sezona 1922/1923 - Celina
Co je nejhlavnější premiéra: sezona 1923/1924 - Dáma s pejskem
Jan Výrava premiéra: sezona 1923/1924 - Kyralová
R. H. inženýr premiéra: sezona 1923/1924 - Paní Gabriela
Slaměný klobouk premiéra: sezona 1923/1924 - Klára
Šest postav hledá autora premiéra: sezona 1923/1924 - Mme Kochanovská

Seznam představení

Dostupná dokumentace:

Fotogalerie:

Cyrano de Bergerac - 03.03.1919, Anna Červená (Líza)
Cyrano de Bergerac - 03.03.1919, Anna Červená (Líza)

Čekanky - 19.08.1916, Anna Červená (Nadlesňová)
Čekanky - 19.08.1916, Anna Červená (Nadlesňová)

Dospělé děti - 18.04.1909, Anna Červená (Vili), Anna Sedláčková (Doďa)
Dospělé děti - 18.04.1909, Anna Červená (Vili), Anna Sedláčková (Doďa)

Loupežník - 02.03.1920, Anna Červená (Cikánka)
Loupežník - 02.03.1920, Anna Červená (Cikánka)

Zkrocení zlé ženy - 20.09.1913 (Karel Kolár, Liběna Odstrčilová, Anna Červená)
Zkrocení zlé ženy - 20.09.1913 (Karel Kolár, Liběna Odstrčilová, Anna Červená)

Zkrocení zlé ženy - 20.09.1913, Anna Červená (Kateřina)
Zkrocení zlé ženy - 20.09.1913, Anna Červená (Kateřina)

Zkrocení zlé ženy - 20.09.1913, Anna Červená (Kateřina), Otto Boleška (Gremio)
Zkrocení zlé ženy - 20.09.1913, Anna Červená (Kateřina), Otto Boleška (Gremio)