Životopis
Režijní tandem SKUTR tvoří režiséři Martin Kukučka (nar. 1979 ve slovenském Martině) a Lukáš Trpišovský (nar. 1979 v Praze). Společně začali pracovat při studiích na DAMU u profesora Josefa Krofty a profesora Miloslava Klímy. Už jejich absolventská představení vzbudila zájem kritiky a ohlasy u diváků. Po ukončení studia na DAMU je přizval ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab ke spolupráci a nabídl jim tvůrčí rezidenci. V rámci spolupráce, která probíhala pod hlavičkou divadelní laboratoře Archa.lab vzniklo několik úspěšných divadelních projektů.
Inscenace SKUTRu se představily na festivalech v Srbsku, Polsku, Litvě, Itálii, Německu, Rumunsku, Slovensku, Číně či Jižní Korey. Zahraniční působení SKUTRu vyvrcholilo měsíčním hostováním na festivalu Fringe ve skotském Edinburghu v srpnu 2008, kde představení Plačky absolvovalo 22 repríz a bylo nominováno na Total Theatre Aword a Inscenací Joke Killers, vytvořenou spolu s Adélou Laštovkovou, pak reprezentovali Českou republiku na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji.
Autorská představení SKUTRu kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, světelný design, text a zvuk a dala by se jedním slovem označit za multižánrová či cross-over. Jsou inspirována buď daným tématem nebo místem vzniku a nebo lidmi, kteří na něm pracují. Vznikla tak představení inspirovaná internetovou komunikací, představení, která čerpala z andersenovských témat, představení o tradicích nebo inspirovaná novým cirkusem apod (mj. Nickname, Understand, Malá smrt, La Putyka).
Kromě volné autorské tvorby režírovali také na předních českých scénách – Národní divadla v Praze, Brně a Ostravě, Divadlo Na zábradlí, Švandovo divadlo, Divadlo Petra Bezruče či HaDivadlo), Letní shakespearovské slavnosti; v zahraničí – Pozoriště FDU v srbském Bělehradě (Neograničené linije/ Borderless Lines, 2008) a Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze v Polsku (Teraz Na Zawsze, 2009 a Spigel im Spigel, 2010), Mezinárodní festival Miasto v polské Legnici (Wojskowy Dom Kultury, 2009).
Za svou tvorbu získali několik cen, z nichž nejvýznamnější jsou Cena Divadelních novin 2015 za nejlepší taneční inscenaci roku (Walls & Handbags), Cena Grenouille 2017 za inscenaci Pěna dní, Grand Prix na Mezinárodním festivalu studentského divadla FIST v Bělehradě 2007 (za Ráj srdce a labyrint světa), Grand Prix Balet 2014 za balet Čarodějův učeň, Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky.
Od roku 2017 jsou členy uměleckého vedení Divadla v Dlouhé v Praze. Ve stálém angažmá Národního divadla jsou od 1. 1. 2022 na pozici režiséři Činohry ND, od sezony 2022/2023 jsou designovanými uměleckými šéfy činoherního souboru.
Aktualizace: 2021