Balet 21. století - večer tří evropských choreografů (Národní divadlo Brno) (Balet)
Národní divadlo, od 29.03.2009 do 29.03.2009 (1x)
Předloha
D.M.J. 1953–1977
Barocco
Okamžik pro jahodová ústa
Popis
Hostování BALETU Národního divadla v Brně

D.M.J. 1953–1977
Hudba: Antonín Dvořák, Bohuslav Martinů, Leoš Janáček, Choreografie: Petr Zuska
Obnovená premiéra znamenité choreografie uměleckého šéfa baletu Národního divadla Petra Zusky získala hlavní cenu Přehlídky současné taneční tvorby ČR za rok 2004. Toto dílo bylo mimo jiné vybráno prezidentskou kanceláří jako jediný kulturní program, kterým město Brno pohostilo 14. setkání prezidentů středoevropských zemí 2007.
"D.M.J. jsou začáteční písmena jmen velkých českých skladatelů, jejichž díla používám v této choreografii. D.M.J. 1953 – 1977 je také nápis na náhrobku dívky, která zemřela mladá… Jsou momenty a místa, kde Vás několikrát za život potká něco velmi zvláštního. Kdy se prolnete do absolutního ticha, pocítíte vesmír ve svých žilách, kdy bůh stane hmatatelně vedle Vás, jakoby potkáte sami sebe…Může to být vysoko v horách, uprostřed pouště, na útesu, který je bičován vlnami oceánu, může se to stát na opuštěném hřbitově, když zíráme na nápis na náhrobku. Ta dívka, která umřela mladá, říká, že to, o čem mluvím, je dotek smrti."
Petr Zuska

BAROCCO
Hudba: Johann Sebastian Bach, Josef Klíč, Choreografie: Jacek Przybyłowicz
Choreograf divákovi dává možnost utvoření si vlastního obsahu – s oživeným reliéfem barokních figur, odkrývajícím na scéně různé vztahy, které ústí do nových pohybových konfigurací. Vše plyne v dynamické a plastické symbióze s důrazem na čistotu detailu v dokonalém souznění s živou interpretací Bachovy hudby. Sólový part na violoncello přednese Josef Klíč.

OKAMŽIK PRO JAHODOVÁ ÚSTA
Hudba: Von Magnet, Phil Von, Zap Mama, Laurie Anderson, Choreografie: Mario Schröder
Choreografie, kterou speciálně vytvořil pro brněnský soubor Mario Schröder, bude inspirována „villonovskými“ verši Paula Zecha. Dílo tohoto autora je v Německu dobře známo: „…ich bin so wild nach deinem Erdbeermund…“ - tento známý názvuk se objeví i v titulu nového díla – Okamžik pro jahodová ústa.
Inscenátoři
Role
Sólo na klavír (D.M.J.) : Daša Briškárová
Duet tančí (Okamžik pro jahodová ústa) : Markéta Habalová, Petr Kondler
Sólo na violoncello (Barocco) : Josef Klíč