Tramvaj do stanice Touha (Balet)
Stavovské divadlo, od 15.12.2022
Předloha
Popis
Normální svět, nebo šílenství? Realistická očekávání, nebo nesplnitelné sny? Hrdinové psychologického dramatu Tramvaj do stanice Touha prahnou po životě, ale narážejí na vnější i vnitřní překážky. Citlivost se střetává s hrubostí, zranitelnost je vnímána jako slabost a zdá se, že nejbližší zastávkou života je konečná. Jen touha po lásce zůstává.
Uvedení tohoto titulu je neobyčejně důležitý počin v dramaturgii, jelikož je to vůbec poprvé, co se jméno Johna Neumeiera objevuje na repertoáru Baletu Národního divadla, který se tím řadí k velkým světovým souborům. Inscenace uspokojí nejen divácká očekávání a volání po dramatickém díle, ale nabídne sólistům výzvu, jak hluboce a citlivě rozvinout herecké možnosti.
John Neumeier, rodák z Milwaukee, je světoznámý americký choreograf, umělecký šéf souboru Hamburg Ballet, v jehož čele stojí již od roku 1973. Neumeier vytvořil přes 160 baletních děl a spolupracoval s většinou významných tanečních scén po celém světě. Je znám především jako vynikající vypravěč.
Tramvaj do stanice Touha je hluboký psychologický příběh odehrávající se na jihu Spojených států, který sleduje životní osudy Stelly, jejího muže Stanleyho a sestry Blanche. Stal se klasikou amerického dramatu. John Neumeier se nechal příběhem inspirovat k baletu, který byl poprvé uveden v roce 1983. Premiéra inscenace ve Stavovském divadle bude pokračováním dramaturgické linky narativních komorních titulů světového tanečního divadla inspirovaných významnou literární předlohou, jakými dosud byly například balety Kafka: Proces nebo Leonce & Lena.

UPOZORNĚNÍ: V inscenaci je znázorněno násilí a zazní v něm výstřely. Vhodné pro publikum od 16 let.

Poděkování Galerii hlavního města Prahy za možnost focení v prostorách Bílkovy vily. Děkujeme Mecenášskému klubu ND za podporu realizace tohoto představení.

Jako hudba jsou použity následující skladby a nahrávky: Sergej Prokofjev – Visions Fugitives, op. 22, instrumentace Rudolf Baršaj, nahrál Moskevský komorní orchestr; Alfred Schnittke – Symfonie č. 1, zvukový záznam z premiéry s Gorky Philharmonic Orchestra pod vedením Gennadije Rožděstvenského.
Hudební dílo Visions Fugitives S. Prokofjeva je provedeno na základě svolení společnosti Boosey & Hawkes Music Publishers Ltd. Hudební dílo Symfonie č. 1 A. Schnittkeho je provedeno na základě svolení společnosti Boosey & Hawkes Music Publishers Ltd jménem Musikverlag Hans Sikorski GmbH.
Tančí soubor Baletu Národního divadla.
Textové a hudební úpravy
Spolupracovali
Autor předlohy : Tennessee Williams
Asistent režie : Ondřej Novotný
Mistr světel : Ivo Dankovič
Mistr zvuku : Martin Zrůstek
Realizace světelného designu : Ralf Merkel
Světelná koncepce : John Neumeier
Světelná režie : Jana Vrabcová, Valentina Shuklina
Vedoucí garderoby : Alice Šlegrová
Vedoucí maskérny : Michaela Táborská
Vedoucí jevištního provozu : Petr Stříbrný
Vedoucí výroby dekorací : Zdeněk Stěhule
Vedoucí výroby kostýmů a vlásenek : Aleš Frýba