Václav Sibera
Životopis
Tenorista Václav Sibera absolvoval Pražskou státní konzervatoř v oborech klarinet a operní zpěv. Během studií se zúčastnil několika soutěží. Na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech v roce 1998 získal 3. místo, na Mezinárodní pěvecké soutěži Emy Destinnové v Českých Budějovicích v roce 2001 získal 1. cenu a ve stejném roce se stal finalistou Mezinárodní pěvecké soutěže Ferruccia Tagliaviniho v Deutschlandsbergu.
V roce 1999 se stal sólistou Státní opery Praha, kde ztvárnil řadu rolí, jako jsou Alfredo (Verdi: La traviata), Tamino (Kouzelná flétna), Cassio (Otello), Pong (Turandot) a Ismael (Nabucco). Se souborem Státní opery Praha se zúčastnil v lednu 2005 turné po Japonsku a v dubnu 2005 hostování v Soulu, Jižní Korea (Beseto Opera). Od roku 2003 spolupracoval s Národním divadlem v Praze, kde mimo jiné nastudoval role Oblačného a Vacka Bradatého (Janáček: Výlety páně Broučkovy) pod taktovkou sira Charlese Mackerrase a dále hlavní roli v hokejové opeře Martina Smolky Nagano v režii Ondřeje Havelky. V roce 2007 se podílel na nahrávce Janáčkovy opery Výlety páně Broučkovy s BBC Symphony Orchestra v Londýně pod taktovkou Jiřího Bělohlávka pro firmu Deutsche Grammophon; nahrávka získala na hudebním veletrhu v Cannes operní ocenění Midem Classical Award 2009.
Od ledna 2012 je sólistou Opery Národního divadla, kde mimo jiné ztvárnil hlavní roli v opeře Vladimíra Franze Válka s mloky, roli Zoologa v Šostakovičově opeře Orango a Ježibabu (Humperdinck: Jeníček a Mařenka). Hostuje rovněž v Národním divadle Brno a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.
Aktualizace: leden 2016