Jiřina Marková-Krystlíková - operní pěvkyně
Datum narození
09.09.1957
Další používaná jména
Jiřina Krystlíková
Jiřina Marková
Životopis
Sopranistka, hudební pedagožka a organizátorka hudebního dění. Absolvovala pražskou konzervatoř u prof. Zdeňka Jankovského a pěvecké studium dále rozvíjela na interpretačních kurzech v Sieně a Bayreuthu, od roku 2000 pracovala s profesorem Paolo de Napoli a dirigentem Robertem Jindrou. Jako sólistka Opery Národního divadla nastoupila 1. 10. 1978 a vytvořila zde role českého i světového repertoáru subretního, lyrického, mladodramatického až po dramatický obor. Ze stálého angažmá odešla 3. 4. 2001, dále zde vystupovala jako host. Vynikla především jako Smetanova Mařenka, Katuška, Jitka a Krasava; Dvořákova Rusalka, Terinka a Júlie; Mozartova Pamina, Zerlina, Hraběnka, Zuzanka a Elvíra; Janáčkova Bystrouška a Káťa Kabanová; Gounodova Markétka; Čajkovského Líza; Verdiho Elisabetha a další.

Bohatá byla i její koncertní činnost a spolupráce s rozhlasem, televizí a nahrávacími studii. Např. Operní recital s B. Gregorem v ČR; profilová deska pod vedením Z. Košlera; písňový recitál CD za klavírního doprovodu M. Eliassena; profilové operní CD – dirigent F. Preisler; B. Martinů – Hry o Marii, dirigent J. Bělohlávek; B. Smetana – Dalibor dirigent Z. Košler a další.

Za provedení role Barči, Chytračky a sopránového sóla v Zemlinského Lyrické symfonii získala ocenění. Ze zahraničních úspěchů připomeňme koncertní vystoupení v Newyorské Carnegie Hall, mozartovský festival v Crestu, Remeši a Lourdech. Úspěch v roli Káti Kabanové v Zurichu a četná vystoupení v zahraničí např. s Operou ND v Japonsku v roli Elvíry a Hraběnky.

Na svou pěveckou kariéru navázala pedagogickou činností jako profesorka zpěvu na pražské konzervatoři. Jako členka poroty se zúčastnila několika pěve